OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » GREAT BOOK TAIS AWARDS » GREAT BOOK TAIS AWARDS 2 » Vladimír Václavek — Barvy radugy
Vladimír Václavek — Barvy radugy (April 14, 2015)

Vladimír Václavek — Barvy radugy (April 14, 2015)

        Vladimír Václavek — Barvy radugy (April 14, 2015)  Vladimír Václavek — Barvy radugy (April 14, 2015)♠   V roce 2015 vydává Polí5 nové studiové album klasika české alternativní hudby. ♠   Vyjíměčně šťastná kostelace práce V.V. ve vlastním novém studiu za přispění jen několika hostů (O. Török na trubku a Katky Černé s vokály...) dala vzniknout vybroušené nahrávce, kterou ještě více rozzářil jako vždy kvalitní mastering Ondřeje Ježja (studio Jámor, jinak zakládající člen OTK). Desítka písní s autorskými texty (s vyjímkou jednoho od Jana Hrušky) je díky pestrým aranžím natažena bezmála na 57:05min. a mimo typického Václavkova přednesu je obohace o více melodických postupů, které můžou mírně evokovat legendární “Bílé Inferno”, natočené před dvaceti lety s Ivou Bittovou.
♠   Vladimír Václavek patří k nejvýraznějším postavám české hudební scény. Jeho hudba je a vždy byla něčím jiná, nekompromisně silná.Location: Rýmařov ~ Habrovany, Česká republika
Album release: April 14, 2015
Record Label: Polí5
Genre: Folk~Jazz, Vocal Jazz
Duration:     57:05
Tracks:
01. Barvy duhy      6:57
02. Jako láska      6:07
03. Peří pocitu      4:56
04. Koně na pláních      4:52
05. Ku potěše drakům      4:12
06. Paci paci letí páci      7:30
07. Pod bílou věží      6:33
08. Uprostřed léta      5:13
09. Pod jezem      6:46
10. Vesmír      3:59
Review
od: Milan Tesař
♠   Vladimíra Václavka známe ze skupiny Dunaj, na kterou nedávno navázal v nové formaci Dunajská vlna. Působil dále v kapelách E, Domácí lékař, Rale. S Ivou Bittovou natočil dvojalbum Bílé inferno a poté společně založili skupinu Čikori, která s přestávkami funguje dodnes. Nové sólové album Vladimíra Václavka se jmenuje “Barvy radugy” a někdejší výrazný představitel brněnské alternativní scény se na něm přesdtavuje jako písničkář.
♠   Album Barvy radugy, které šaman a hudebník Vladimír Václavek připravil krátce po svých pětapadesátých narozeninách, představuje v kontextu jeho tvorby zajímavý počin. Je to stylově čistá a přitom pestrá kolekce písní, v nichž se nenápadně odráží vše, čím někdejší zásadní postava „brněnské“ scény prošla.
♠   Skladba “Pod bílou věží” odkazuje svou naléhavostí k vodám Dunaje, recitované pasáže (Peří pocitů) připomenou písničkářovu ranou sólovou tvorbu a píseň “Paci paci letí ptáci” svou poetikou navazuje na společné projekty s bubeníkem Milošem Dvořáčkem. Jako celek jsou však Barvy radugy svébytná folková nahrávka – sugestivní nejen díky relativně široké škále pěveckých/vypravěčských rejstříků, ale také díky přirozenosti, která z ní sálá. Nevzpomínám si například, že bych si kdy všiml tak výrazně nápadného klouzání prstů po strunách kytary jako v písni “Pod jezem”. Přitom mi to jako posluchači nejen nevadí, ale považuji to za hudební nástroj svého druhu.
♠   Jestliže jsem v souvislosti se starším albem “Život je pulsující píseň” kritizoval texty jako nepoetické, tentokrát musím Václavka coby textaře velmi pochválit. Hudebník, který v minulosti zdárně zhudebňoval Paula Eluarda (A nebe je na tvých rtech), Bohuslava Reynka (Starý mlýn, Blázen) nebo Federica Garcíu Lorcu (V některých duších…), tentokrát obstojí sám jako básník. V jeho textech se proplétá mystika s lyrikou, vztah k ženě s ódami na přírodu. A přitom přírodu nezastupují jen černé vrány, bílí holubi, noční motýli, soví oči nebo kopyta koní, ale také zapálené ohně, křídla dechu, plameny v očích a vždycky čistá voda. I když album končí nadkonfesionálním hymnem “Vesmír” se slovy Milana Prince („Každej má svou pravdu, modlící mlýnky, kríž…“), sám vnímám jako jeden z nejzásadnějších textů “Pod jezem”: „Dávno jsem ta řeka, ve které pluji dolů, pod jezem je vír a kola se točí pod jezem. […] Kdo zpívá, když mlčí prameny, kdo zpívá, když duši chybí plameny.“
♠   Mystické poetice alba se svým jazykem asi nejvíc vymyká úvodní skladba Jako láska, rozkročená svými metaforami mezi syrovostí džungle a technikou tunelů a chromovaných aut. Píseň však zaujme nejen textem o nachromované tlamě, všivácích, cigáru a plyšových nesmyslech (kdysi Václavek s Dvořáčkem zpíval o plyšovém medvídkovi). V písni Vladimíra Václavka také nejvýrazněji podpoří Oskar Török na trubku. V dalších skladbách tento výrazný muzikant sice nemizí úplně, ale většinou autorův zpěv a kytaru pouze jemně podbarvuje klavírem a dalšími klávesovými nástroji. I podíl ostatních hostů, doprovodné zpěvačky Katky Černé a Václavkovy ženy Tanji Ebeling, je spíše symbolický. Jinak jsou “Barvy radugy” skutečně sólová deska.
♠   Mimochodem díky Václavkovým bohatým zkušenostem z různých sestav působí “Barvy radugy” jako žánrově čistá — v tom nejlepším slova smyslu folková — nahrávka, která však může zaujmout i zapřisáhlé rockery nebo alternativce. Nebýt chybně užitého přechodníku v Princově textu Vesmír, neměl bych k albu žádné výhrady.
Bandcamp: https://poli5.bandcamp.com/album/barvy-radugy
Label: http://www.polipet.cz/
Website: http://music.vladimirvaclavek.com/                                              © Iva Bittová a Vladimír Václavek na: Svátek čaje
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

Vladimír Václavek — Barvy radugy (April 14, 2015)

NEWS

14.12.2018

Cillie Barnes

11.12.2018

The Reaction

11.12.2018

Timber

11.12.2018

Rány Těla

11.12.2018

Choroš

11.12.2018

Cunning Folk

9.12.2018

Cold War Kids

archiv

ALBUM COVERS X.

Bob James — Espresso (Aug. 31, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540