California Wildfires (Mike Eliason/Santa Barbara County Fire Department via AP) USA FLAG                                                                        Wildfire se blíží Reaganovu „Západnímu Bílému domu“ v Kalifornii
SOLVANG, Kalifornie (AP) — Hlavní pobřežní magistrála zůstala ve středu uzavřená a kvůli rostoucímu požáru způsobenému intenzivním větrem byly zavedeny evakuační příkazy, které ve velké části Kalifornie zvýšily riziko požárů.
Více než 200 hasičů bojovalo s požárem Alisal, který zasáhl 21 čtverečních mil (54 kilometrů čtverečních) podél pobřežního okresu Santa Barbara a obsahoval pouze 5%, uvedli krajští hasiči.
Oheň hořel poblíž Rancho del Cielo, které kdysi vlastnili Ronald a Nancy Reaganovi a za jeho prezidentství byl známý jako Západní Bílý dům. Hasiči chránili ranč, kde Reagan hostil světové vůdce.
Oheň vypukl v pondělí na hřebeni a smetl se směrem k oceánu, což si vynutilo uzavření USA 101, jediné hlavní dálnice v této části pobřeží. Pro ranče a několik venkovských komunit byly zavedeny evakuační příkazy a varování.
Zatímco oblast byla mírně obydlená, požár ohrožoval více než 100 domů, rančů a dalších budov, uvedli hasiči.
„Oheň hoří v hustém chaparralu a je tlačen silným větrem a roste vysokou rychlostí,“ uvedla v úterý aktualizace požáru, kdy nárazy v některých oblastech dosáhly rychlosti 113 mph.
Oheň hořel poblíž Rancho del Cielo, které kdysi vlastnili Ronald a Nancy Reaganovi a za jeho prezidentství byl známý jako Západní Bílý dům. Hasiči chránili ranč, kde Reagan hostil světové vůdce.
Dozorčí rada okresu Santa Barbara vyhlásila v úterý místní stav nouze a požádala guvernéra Gavina Newsoma, aby vyhlásil stav nouze, aby uvolnil více státních prostředků pro hasiče a evakuované osoby.
V severní Kalifornii hasiči zvýšili ochranu před požárem, který zničil 25 mobilních domů, 16 obytných vozů a budovu parku v Rancho Marina RV Park v Sacramento County.
Nebyla hlášena žádná zranění a příčina se nadále vyšetřuje.
„Na jihu v okrese San Joaquin utrpěl muž těžké popáleniny třetího stupně na většině těla a asi pět mobilních domů bylo poškozeno plameny, které se hnaly parkem Islander Mobile Home Park,“ řekl šéf hasičů Lathrop~Manteca Josh Capper pro Fox40~TV.
Silné poryvy se v pondělí prohnaly státem, svrhávaly stromy a všude šlehaly oslepující oblaka prachu. V očekávání větrné události společnost Pacific Gas & Electric v pondělí vypnula napájení asi 24.000 zákazníkům v cílených oblastech 23 krajů, aby zabránila vzniku požárů v případě závanů poškozeného elektrického zařízení.
Větrné počasí se poté trochu uklidnilo a v úterý byla obnovena dodávka elektřiny, ale varování ve čtvrtek před extrémním nebezpečím požáru se ve čtvrtek vrátí a společnost PG&E uvedla, že kvůli obnovené hrozbě bude muset ve čtvrtek omezit napájení asi 29 000 zákazníků v 19 krajích.
Zařízení PG&E bylo obviňováno z požáru v roce 2018, který zničil většinu města Paradise v Butte County. Společnost podala návrh na konkurz a přiznala se k 84 obviněním z neúmyslného zabití. Společnost PG&E také čelí trestnímu stíhání za požáry způsobené jejím třecím zařízením, včetně počtu nedobrovolných zabití poté, co požár poblíž Reddingu loni zabil čtyři.
Větrné počasí je noční můrou pro hasiče ve stavu, kdy vlny veder a historické sucho spojené se změnou klimatu zanechaly lesy a vyschly. Požáry, které začaly koncem léta, stále hoří poté, co zničily stovky domů.
https://www.yahoo.com/news/major-highway-still-closed-wind-041427806.html
1. Kalifornské požáry
Na této fotografii poskytnuté hasičským sborem okresu Santa Barbara požár Alisal pokračuje v hoření suché vegetace v kaňonu Refugio v úterý ráno 12. října 2021 v okrese Santa Barbara v Kalifornii (Mike Eliason/požár okresu Santa Barbara prostřednictvím AP )
In this photo provided by Santa Barbara County Fire Department, the Alisal Fire continues to burn the dry vegetation in Refugio Canyon on Tuesday morning, Oct. 12, 2021, in Santa Barbara County, Calif. (©Mike Eliason/Santa Barbara County Fire via AP)
2. California Wildfires
In this photo provided by the Santa Barbara County Fire Department, firefighters extinguish flames Tuesday afternoon, Oct. 12, 2021, that have spotted ahead of the fire front along Highway 101 southbound at Vista Point, north of Refugio State Beach in Santa Barbara County, Calif. (©Mike Eliason/Santa Barbara County Fire Department via AP)
3. California Wildfires Utility
In this photo provided by Santa Barbara County Fire Department, a Croman Corp. Sikorsky SH~3 heads back to refill its tank to make another water drop as the Alisal Fire continues to burn in Refugio Canyon on Tuesday morning, Oct. 12, 2021, in Santa Barbara County, Calif. (©Mike Eliason/Santa Barbara County Fire via AP)
4. California Wildfires
In this photo provided by the Santa Barbara County Fire Department, a wildfire burns Tuesday, Oct. 12, 2021, near a ranch off Highway 101 in Santa Barbara County, Calif. (©Mike Eliason/Santa Barbara County Fire via AP)
Vehicles and residences scorched by the Brannan Fire line the Rancho Marina Mobile Home & RV Park in Sacramento County, Calif., on Tuesday, Oct. 12, 2021. Fueled by dry, strong winds, the blaze leveled dozens of residences on Brannan Island Monday afternoon. (AP Photo/©Noah Berger)