Xochimoki — „Temple Of The New Sun“ (Oct. 8, 2021)

USA FLAG                                                Xochimoki — „Temple Of The New Sun“ (Oct. 8, 2021)
∩  Vyšplhal na vrchol hory Kilimandžáro. Potápěl se v karibských vodách, aby prozkoumal starověké ruiny. Jeho vystoupení ho zavedla do celého světa, od mírových konferencí v Egyptě a Kostarice až po Summit Země v Rio de Janieru v Brazílii. Když je doma, cestuje jako umělec ve školách po Los Angeles Music Center.
⊗   Xochimoki — slavný americký etnomuzikolog Jim Berenholtz a aztécký potomek / strážce moudrosti Mazatl Galindo — prošli tisíciletími s kariérním kompendiem Temple Of The New Sun, albem nahraným v Novém Mexiku v polovině 80. let, ale sledující tisíciletou linii zpět v proudu času.
∩  Xochimoki přivolává opeřené (ptačí) bohy a zvířecí duchy. Vyprávějí mytologické lidové příběhy o nebeské slávě a nadpřirozené hrůze. Jejich písně jsou zpívány v předkolumbovských jazycích střední a jižní Ameriky, včetně Nahuatl, Maya, Purepecha a Quechua (nahuatlu, mayštiny, purepechy a kečuánštiny). A velká část jejich hudby byla napsána na starověkých obřadních místech, při rituálech a meditacích, ve spojení s duchy, kteří tam spočívají. Je zde přirozený smysl pro vyprávění, národy džungle a země žijící prostřednictvím této hudby.
∩  „Tyto mocné studie historické superkreace a domorodé transcendence vykouzlí rituál, mýtický a duchovní..., vzácný a snový.“ — Songlines 
∩  „Doomy leftfield new age experimentalism vibrující ve zničených chrámech a posvátných místech.“ — WireXochimoki
Location: LA, CA
Album release: Oct. 8, 2021
Record Label: Phantom Limb
Duration:     41:44
Tracks:
01. Pantzikuini   2:16
02. Naui Ollin   7:25
03. Tua Ra   2:00
04. Tlakayotl   2:52
05. Zan Totemikuiko   4:55
06. Kokoyo Kayotl   2:11
07. Tlalokan   2:55
08. Ketzalpapalotl   2:58
09. Nah Chan   7:25
10. Malinalli Koatl   4:07
11. Tlahuizkalli   1:40

Review
Text Kristoffer Cornils. Score: 8.4
∩  In the mid~1980s, two men got together in the US state New Mexico to shoot some goofy promo photos and, more importantly, reinterpret South American musical traditions that preceded the notion of nation states. The ethnomusicologist Jim Berenholz brought his academic background to the table, Mazatl Galindo, as a wisdom keeper and descendant of the Atzek culture, his personal background. Under the name Xochimoki, they travelled to Mayan places of worship, among others, to record sacred music in various Indigenous languages or sometimes wordlessly before pressing it onto profane cassette tapes. »Temple Of The New Sun« comprises eleven of these pieces, which had little to do with the then already overhyped Fourth World approach of Jon Hassell or similar contemporary projects like those that Luis Pérez was pursuing. Although the duo sometimes makes extensive use of lush soundscapes, as on »Zan Totemikuiko« or »Nah Chan,« or, as on »Kokoyo Kayotl« and »Tlalokan,« work with pounding percussion, Berenholz and Galindo’s work puts a clear focus on the human voice, flutes and the resonant spaces around them. The lyrics also draw connections from one pyramid culture to the next, thus linking Mesoamerican with Egyptian culture — the dissolution of boundaries appears to be one of the key goals of their shared endeavour. This music will certainly find its place in the new~age crate of every record shop even faster than it did back then, but there it will also stick out like a sore thumb: even at their most overly mystical, Xochimoki have succeeded in developing a very idiosyncratic sound aesthetic.
 https://www.hhv-mag.com/en/review/11796/xochimoki-temple-of-the-new-sun
By Chris Moss:
∩  https://www.songlines.co.uk/features/xochimoki-curating-the-aztec-audio-revival
WEB: https://www.jimberenholtz.com/
BC: https://phantomlimblabel.bandcamp.com/album/temple-of-the-new-sun
Label: https://www.phantom-limb.co.uk/
SF: https://open.spotify.com/artist/2r9Sm0NknfL0xMMaRYQiiG