yeule — „Glitch Princess“ (4 Feb., 2022)SINGAPORE FLAG                                                               yeule — „Glitch Princess“ (4 Feb., 2022)
⊇  Setkat se s Nat Ćmiel znamená potkat také Yeule: zpěvačku, multidisciplinární umělkyni a bytost z jiného světa, která nově definuje dichotomii intimity a samoty.
⊇  Ćmielino izolované, extrémně online dětství a dospívání pomohlo vytvořit jejich fascinující kyborgskou osobnost, inspirovanou mnohem více jejími zkušenostmi se surfováním na darkwebu a hraním MMORPG, než jejím životem v reálném prostoru. „Serotonin II“, její debut v roce 2019 přinesl absurdní audiovizuální divadlo veřejnosti a „Glitch Princess“ slibuje, že posune jejich herní styl do ještě podivnějších sfér.
⊇  „Glitch Princess“ je okouzlující návštěva futuristického kyberpopového království yeule. Singapurská — samozvaná „Glitch Princess“, známá pod uměleckým jménem yeule má všechny kvality velkého hudebního talentu. Boří hranice a září ve všech stylech, s valčíky IDM (Intelligent Dance Music) „Fragments“ a „Bites on My Neck“ —  okouzlujícími mezihrami nebo spletitějšími „I<3U“ a „Mandy“. Až na pár výjimek Yeule ještě nenabídla množství písní tak úspěšných jako na tomto opusu. Celé nádobíčko alba je nepřetržitou ukázkou této frajerky, přičemž je bohatá a rozmanitá. 
⊇  Na albu není nic, co by se snadno nebo pohodlně poslouchalo, ale je tak pečlivě vybudované a tak syrové napříč každým fragmentem existence, že jeho nejzamotanější momenty se stávají tím nejdojemnějším.
Notes: Antiutopie (též dystopie či kakotopie) je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů.YEULE  ©PEROU
Location: Singapore, London, UK
Album release: 4 Feb., 2022
Record Label: Bayonet
Duration:     43:18+284:00 = 327:18
Tracks:
01. My Name Is Nat Çmiel   2:51
02. Electric   3:16
03. Flowers are Dead   4:16
04. Eyes   4:09
05. Perfect Blue (feat. Tohji)   2:59   
06. Don’t Be So Hard on Your Own Beauty   3:12
07. Fragments   4:14
08. Too Dead Inside   3:26
09. Bites on My Neck   4:49
10. I <3 U   3:59
11. Friendly Machine   3:47
12. Mandy   2:20
13. The Things They Did for Me Out of Love     4:44:00
∩  Glitch Princess album cover art by Neil Krug 

Review
∩  Nat Ćmiel produces ethereal cyber pop that reflects a lifetime spent online, where everyone has the freedom to construct multiple identities and switch between them at will. Ćmiel began releasing electropop EPs as yeule in 2014 and made their full~length debut in 2019 with „Serotonin II“, a pillowy album of ambient dream pop that contained a few glitchy, beat~driven highlights such as “Pixel Affection” and “Pretty Bones.” Second album Glitch Princess is more futuristic than yeule’s past work and perhaps more dystopian as well. Opening track “My Name Is Nat Çmiel” is a spoken word piece in which the artist introduces themself in a stiff, robotic voice, stating their interests and expressing a desire to leave their body: “I like to eat but I don’t like it when it lingers on my body, I like to take up as little space as possible.” “Flowers Are Dead” similarly focuses on transcending one’s physical form, and its soaring chorus combines stuttering drums with shoegaze~y distortion. Tracks such as the darkwave ballad “Perfect Blue” and the sparse, guitar~driven emo tune “Don’t Be So Hard on Your Own Beauty” further deal with perceptions of one’s physical appearance. The jagged, uneasy “Friendly Machine” is another brutal examination of Ćmiel’s mental health (“I like to think I’m doing just fine, I like to search my symptoms online”) set to a thick swarm of serrated bleeps and trudging beats. The album’s highlight is “Too Dead Inside,” a dancehall~influenced collaboration with PC Music’s Danny L. Harle in which Ćmiel pleads, “Take me somewhere pretty, pretty enough to fill this empty,” later coming to the realization that “It’s not so hollow.” Closing track “Mandy” recalls the spirit of early Crystal Castles with its noisy, bitcrushed beats and harsh screams, yet there’s also a tender heart beating inside.

BC: https://yeule.bandcamp.com/album/glitch-princess
By Aymeric Dubois⊇  03 FEBRUARY 2022, 06:55 GMT ⊇ Score: 9  
 https://www.thelineofbestfit.com/reviews/albums/yeule-the-glitch-princess-album
BY MAYA MENON, 29 OCTOBER 2021:
∩  https://vogue.sg/yeule-glitch-princess/
WEB: https://www.yeule.jp/
Label:  https://www.bayonetrecords.com/products/yeule-glitch-princess