Žamboši — „Světlojemy“ (Oct. 6th, 2021)

CZECH FLAG                                                                                    Žamboši — „Světlojemy“ (Oct. 6th, 2021)
•⇔• Žamboši jsou známí svým kutilskou estetickou tvorbou folkově přívětivých písní se zvláštním důrazem na dojemné a přístupné vyprávění. Mnoho zpěváků a skladatelů, které jsem za ta léta slyšel, je skvělých. Píšou srozumitelně a dobře zpívají. Ale pak jsou tu umělci jako Jan Žamboch z Valašska (zpěv/akustická kytara), z něhož vyzařuje temperamentní kreativita, zaručená nadšením. Jeho písně rezonují s inteligencí. Má všechny atributy skutečně originální hudební osobnosti. Pokud na hudební scéně již dlouhodobě kvasí nový a náš David Byrne, naše Hartwin Dhoore Trio, The Amazing,  Isobel Cambell, Azure Ray, Dungen, All The Luck In The World a snad i Little Tybee — Žamboši jsou jednou z těch => Vyvolených.
•⇔• Kreativita tria je rozeznatelná. Hýří multižánrovými paradoxy a neuvěřitelnou artikulací. Band Žamboši jako trio je ze své podstaty hudebním kolektivem v neustálém stavu evoluce a ... mapuje začlenění nových prvků do typické valašsko~severské kapelové zvukové scény. Stále však platí, že ...  Láska je Gauguin, touha je Dalí, volnost je Cézanne a pravda je Goya. V Bat in #39 — ALBUM OF THE MONTH. [Booklet je desetistránkový]. 
• Úvodní ... Dýchej ... dobře zvolená právě k tomuto účelu. „Dýchám, než přestanu cítit Jak jedna z figurín ve výkladech.“
• Druhá ... Už aby ...  ve středním tempu ... věnuje se sociálním sítím — „Psycholog radí odíď“ — s krátkým melodickým sóličkem Pavla Skály — a pěknou slovní hříčkou „Nasdílím foto v plavkách Já a můj blazén.“
Třetí ... Jinotajná ... „Že první klín divokých hus tě v polích rozbrečí.“
• Čtvrtá ... Jeg elsker deg ..., což z norštiny znamená I Love You. S mandolinovým sólem Ondřeje Kozáka. Na konci s úžasnými dudami Petra Skalického. 
• Pátá ... Kdybych ... nejzapamatovatelnější. Míchání češtiny se slovenčinou a to i v jedné větě: „Už hraju doopravdy a verím“.
Šestá ... Nad mlíkem ... s kratičkou intro zvukovou vychytávkou v intru (škoda, že netrvá alespoň minutu) obsahuje úžasnou větu „Archivovat útržky chvil/Je možná bláznivý/Ale papír by se na světě svil/A navíc já i vy.“ 
Sedmá píseň ... Podnebesím ... je jiná. Zpívá jí Stanislava. Zejména tato skladba svědčí o setu, který občas trpí přehnaným hýčkáním dobrými nápady, protože album se nakonec rozpadne do nitra lávové lampy. Ale ne. Naslouchej: „Podnebesím nese se ten hlas Že tu něco přesahuje nás Všechna ta symetrie Do tebe zapadá Kdo tohle řídí Je záhada.“ [Velmi milé. S drobným doplněním: kdo to vše řídí, mluvíme~li o univerzálním záměru, je celých 6.000 let naprosto zřejmé...]   
Osmá ... Vidium ... ospalá, klidná. Nedivím se. „Je to tak těžký nechat jít Do věčných lovišť svoje blízký.“ Ostrovní housle Jitky Malczyk. Flétna Stanislavy.  Že jsem šel kousek s nimi..., hned vím, že jsem mezi živými...
Devátá  ... Divočina ...   „Co je to s náma A kde to jsme Bydlíme v pruzích A ztrácíme.“ Opět nejlepší píseň vůbec, jakou jsem kdy slyšel. Bože, ta je úžasná. 
Desátá Schody ... „Víš schody k tobě, ty sou pro mě stairway to heaven.“ Klasický rootsy song s bendžem Ondřeje Kozáka, ukulelem a kytarou Pavla Skály. Pozornější čmuchal uslyší moog Jana Žambocha.
Jedenáctá ... Supersong ... se čtyřmi hlasy s parodií na česká rádia. „Nalaď si rádio a šňupej klišejník.“
Dvanáctá je velkým skvostem alba. Heyerdalí belí ...  vrchol mezi písněmi letošního roku. Jednoduchá a zapamatovatelná melodie, přitakávající citera Michala Müllera, Jozuovsky polohlasý přednes. „Pane Thore já Už mám sbaleno Připravený plout Cestou vzdálenou.“ Bohaté ohyby a glissanda této písně jsou rysem celého alba ztraceného v kombinaci meandrujících myšlenek a groovů. Co myslíš, je to pravda, nebo ne? Vyslechni si tuto píseň a pak řekni ANO nebo NE. 
Celé album sio zaslouží mimořádnou pochvalu. Získává titul ALBUM OF THE MONTH. A to je dobře, vždyť ať žijeme v Americe nebo Česku, říkáme si téměř všechno, jen ne pravdu. Tak alespoň teď. 
Můžete to prosím zvětšit konstáble šéfová? Důkladně ten dům prověřte. Vy my dáte informace, já z nich udělám vědomosti. Chci se s vámi sejít na místě dopadu. Obrátíme tam naruby každý kámen. A teď se prosím všichni připravíme na další záběr.  Žamboši ©Jiří Tashi Vondráček
Location: Vestín, CZE
Album release: Oct. 6th, 2021
Record Label: Supraphon
Duration:     48:52
Tracks:
01. Dýchej   5:11
02. Už aby   3:11
03. Jinotajná   5:42
04. Jeg elsker deg   4:13
05. Kdybych   3:46
06. Nad mlíkem   3:35
07. Ponebesím   3:18
08. Vidium   5:06
09. Divočina   4:45
10. Schody   3:37
11. Supersong   3:36
12. Heyrdahl belí   2:27
Personnel:
Music & Lyrics: Jan Žamboch
Vocals: Jan Žamboch
Citera: Michal Müller (12)
Banjo, mandolin: Ondřej Kozák (11)
Drums: Jiří „Zelí“ Zelenka (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
Kontrabass: František Raba (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)
Zpěv: Jan Žamboch, Stanislava Žambochová, Ondřej Kozák, Jiří Nedavaška
El. guitar, ukulele: Pavel Skála (5, 10)
Akordeon: Stanislava Žambochová (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10)
Flute: Stanislava Žambochová (8)
Violin: Jitka Malczyk (8)
Guitar: Ondřej Kozák (1, 8)
Bagpipes: Petr Skalický (4)
Mandolin, violin: Ondřej Kozák (4)
Guitar, violin: Ondřej Kozák (3)
Mandolin: Ondřej Kozák (2)
Electric guitar: Pavel Skála (2)
El guitar, Lap steel: Pavel Skála (1)
Credits:
Mastering: Petr Vavřík
Recording: Studio „V“ Zlín (March~Aug. 2021)
Akoredeon: Studio WALHS Records, Vestín
Sound, Mix: Marcel Gabriel
Graphic design: Petr Štěpánek
Akvarel from front cover: František Segrado
Photo: Jiří Tashi Vondráček

Ocenění: 
2018: Cat. N° 12.) TEN / Alba desetiletí: WOLF LOST IN THE POEM — „Nepřipoutaný“
Born: Oct. 15th, 1975, Valašské Meziříčí, Okres (LAU 1) Vsetín, Kraj (NUTS 3) Zlínský, CZE
Personnel:
Jan Žamboch (kytara, zpěv)
Stanislava Žambochová (akordeon, zpěv)
Jiří Nedavaška (bicí)

FB: https://www.facebook.com/zambosi
WEB: http://www.zambosi.cz/
BZ: https://bandzone.cz/zambosi
TW: https://twitter.com/zambosi
TA: https://www.taisawards.com/inpage/harvest-prize-2018/