Zeurítia — TEMPERA (Oct. 29, 2019)          Zeurítia — TEMPERA (Oct. 29, 2019) Pamela MÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃéndez ÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃÃâ Time (22 Feb 2019)
℘    Zeurítia je česká zpěvačka jazzu a bossa novy, obklopující se betálními muzikanty naší jazzové scény. Vystudovala jazzový zpěv na Konzervatoři a VOŠ  Jaroslava Ježka. Koncertuje nejen v českých klubech, ale i v Evropě (Irsko, Polsko, Maďarsko, Francie), v Austrálii a USA. Účastnila se jako student mnoha jazzových workshopů a soukromých lekcí v New Yorku (Peter Eldridge, New York Voices), Německu a Anglii (Pete Churchill, Guillermo Rozenthuler, Tina May) či Austrálii (Ingrid James, Michelle Nicolle). Její alba bývají fanoušky i kritiky velmi příznivě přijata. V jejím zpěvu oceňují především lehkost, hravost a procítěný projev. S manželem — kytaristou Liborem Šmoldasem, má tři syny. Zeurítia, vedle svých koncertních a studiových aktivit, dvakrát měsíčně vede workshop Zpívání v kruhu pro těhotné v Centru Propojení s důvěrou na Letné.
Location: Prague, CZE / Italy
Album release: 29th October 2019
Record Label: NEW PORT LINE
Duration:
Tracks:
01 Once Upon a Dream
02 Noční lety /Waltz for Debby/
03 Always
04 Up Jumped Spring
05 Emily
06 Mooc River
07 V běhu /Waltz for Ruth/
08 My Favorite Things
09 A Child Is Born
10 Someday My Prince Will Come
11 The Boy Next Door
12 Tenderly
13 Tančím /Christopher’s Dance/ 
14 All Blues
Personnel:
℘    Zeurítia — vocal
℘    Libor Šmoldas — acoustic guitar
℘    Francesco Petreni — drums & percussion (whistling track 14)
℘    Produced by Zeurítia and Libor Šmoldas
℘    Executive producer: Petr Marek
℘    Recorded by Lukáš Martinek at Studio Svárov on April 29 & 30 2019 
℘    Mixed and mastered by Lukáš Martinek in June and July 2019 
℘    Photographs © Antonín Lavrenčík, 2019
Description:
♣★    Musím se smát. Po každém děťátku vydám jednu desku. Tedy v rozmezí 13ti let 3 desky. To není moc, ale kde je psáno, že každá zpěvačka musí být karieristka. Osobně to beru s humorem a jsem vděčná, že vůbec můžu (ještě vedle rodiny) něco dalšího produkovat.
ℵ      Nejdřív se narodil Kryštof a natočili jsme desku „ZEURÍTIA“. Potom se narodil Michael a natočili jsme desku „WEIGHTLESS“. Před třemi lety se narodil Robin a nová deska vychází právě teď. Jmenuje se „TEMPERA“.
ℵ      Projekt jsme si vymysleli spolu s mým mužem Liborem Šmoldasem (hraje na obou předchozích deskách a nejenom hraje, také  skládá, spoluaranžuje a produkuje). S ním se mi tvoří nejlépe. Jsme sehraní a stále se navzájem inspirujeme. 
ℵ      Libor měl skvělý nápad přizvat ke spolupráci našeho italského kamaráda Francesca Petreniho. Bubeníka a perkusistu v jedné charizmatické osobě, specialistu na brazilskou muziku. Až Francesca uvidíte a hlavně uslyšíte hrát, budete nadšeni jako jsme z něho my dva. Jeho poslední deska s názvem „Prima“ s Larry Grenadierem je úžasná. Desku jsme natočili během tří dnů ve Studiu Svárov na jaře 2019. 
ℵ      Kamarád mého muže Nigel Clark (irský kytarista) nám vnuknul myšlenku, že každá jazzová píseň, která byla složená původně jako valčík (tedy na tři doby), se úžasně hodí hrát jako bossanova (na doby čtyři). Je to taková obecná platnost, ale nikdy předtím nás to nenapadlo zúročit jako téma programu nebo desky. Za tento nápad jsem byla vděčná. Bossanovu miluju a věnovala jsem jí celou svou první desku ZEURÍTIA a skvěle se mi zpívá. Překvapilo mě, kolik takových nádherných písní na tři se najde. Waltz for Debby od Bila Evanse, Up jumped Spring Freddie Hubbarda, Waltz for Ruth Charlie Hadena, Moon River Henry Manciniho, Always Irvinga Berlina a další tucet krásných. Nechte se překvapit. Na novém albu bude i jedna píseň mého muže, kterou jsem vybrala a Jakub Doležal ji pro mě otextoval v češtině. Otextoval rovněž Ruth's Waltz a Waltz for Debby. © Antonín Lavrenčík,  NEW PORT LINE Zeurítia Tempera
About:
ℵ      Zeurítia vydává album TEMPERA plné latinskoamerických rytmů, improvizace a pozitivních vibrací
ℵ      Zpěvačka Zeurítia (vlastním jménem Vendula Šmoldasová) vydala své třetí album s názvem TEMPERA. Novinkové CD je pozoruhodným mezinárodním projektem, který přináší svěží fúzi brazilské bossa novy a jazzu v unikátní kombinaci zpěv, akustická kytara a perkuse. Nejbližší příležitost vychutnat si naživo Zeurítiin osobitý pěvecký projev se naskytne 7. listopadu, kdy koncertuje v pražském jazz klubu U Malého Glena. 
ℵ      Zeurítia vešla ve známost, kromě jazzu, především zpěvem brazilské bossanovy v autentické portugalštině (album ZEURÍTIA, Animal Music, 2008) a vlastní tvorbou na pomezí folku, popu, bossy a jazzu (album WEIGHTLESS, NEWPORTLINE, 2014). Novinka TEMPERA (NEWPORTLINE, 2019) obsahuje jazzové standardy v brazilském pojetí v podání odlehčeného tria s italským bubeníkem specializujícím se na brazilskou sambu Francescem Petrenim a naším předním jazzovým kytaristou Liborem Šmoldasem, zpěvaččiným manželem. Skladby z nového alba v této špičkové hudební sestavě zazní v dubnu příštího roku na dvou prestižních festivalech — v Trutnově na JAZZINCI a na Polička jazz festivalu.
ℵ      Album TEMPERA je specifické výběrem písniček, přináší skladby původně napsané ve tříčtvrtečním metru (valčíky) přearanžované jako čtyřčtvrteční bossanovu či sambu. Celkem se jich na CD sešlo 14, včetně tří s českými texty Jakuba Doležala. „Název Tempera naznačuje charakter desky — barvy, prolínání, temperament, živost, dynamiku i střídmost a lehkost. Dalším symbolickým rozměrem alba je číslo tři. Jde o mou třetí desku, byla natočená třemi muzikanty a obsahuje skladby původně napsané na tři doby,“ podotýká Zeurítia. O vydařený vzhled alba se postarali fotograf Antonín Lavrenčík a grafička Yvone Baalbaki.
Francesco Petreni: http://www.francescopetreni.it/