JL turné #5 / Bach & VargaSlovakia Flag                                                                                                                             Pozývame vás na koncert!
Marián Varga: Piesne 
JL turné #5 / Bach & Varga
Dátum:    18. júna 2021
Miesto:    Evanjelický kostol
Adresa:    Lazovná ulica 268/46, Banská Bystrica
ÚČINKUJÚ
★  Sisa FEHÉR — spev
★  Vladislav ŠARIŠSKÝ — klávesy, aranžmány
★  Jozef LUPTÁK — violončelo
★  Oskar TÖRÖK — trúbkaOskar TÖRÖK – trúbkaPROGRAM
★  J. S. Bach (1685 ~ 1750): Suita č. 3 C dur BWV 1009 pre sólové violončelo
♦♣
★  M. Varga (1947 ~ 2017): Antifona pre violončelo a klavír
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Ľalia poľná
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Slnečnice
⊇  M. Varga / R. Skukálek: Pomôž mi
⊇  M. Varga / R. Skukálek: Možno
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 1
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 2
⊇  M. Varga / M. Válek: Smutná ranná električka
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Pošta
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Voda
⊇  M. Varga / K. Peteraj: Z ďatelín
⊇  M. Varga, P. Hammel / R. Skukálek: S rukami vo vreckáchSisa FEHÉR
Výroky:
⊆⊕⊇  „Vďaka tomuto projektu som dostala možnosť spoznať hudbu Mariána Vargu tak dôverne, ako sa patrí k následnej úctivej interpretácii, a tým pádom si vytvoriť intímny vzťah k jeho tvorbe, ktorá pre mňa odteraz už vždy bude nadčasovým klenotom.“ — Sisa FEHÉR
⊆⊕⊇  „Marián za nástrojom odsedel hodiny a hodiny, až prišiel na spôsob, ako z neho cez prsty dolovať kvality, ktoré boli okamžite priraditeľné k jednému jedinému muzikantovi na tejto planéte.“ — Vladislav ŠARIŠSKÝVladislav ŠARIŠSKÝVargove piesne v novom šate
ψ    Koncert je súčasťou projektu „JL turné“ neúnavného hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov, ktorý pokračuje po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze. V prvej časti zaznie tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír. Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov — talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, fenomenálny trubkár Oskar Török, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu.
⊆⊕⊇  Klávesista a skladateľ Vladislav „Slnko“ Šarišský už viackrát dokázal, že hudbe Mariána Vargu rozumie. Teraz zaranžoval jeho pesničky pre nezvyčajné obsadenie. Namiesto obvyklého Pavla Hammela je tu mladá speváčka Sisa Fehér, ktorá sa doteraz pohybovala medzi džezom a world music. Aj ona si dokázala tieto pesničky prisvojiť vkusne a muzikálne — s citom k originálu a zároveň s vlastným vkladom. Vargove klasické korene v tomto nadžánrovom projekte pripomína violončelista Jozef Lupták, kým hráč na trúbku Oskar Török do zvuku kvarteta vnáša džezové postupy.
Oliver REHÁK, Denník N
Lístky: https://www.ticketportal.sk/event/JL-turne-5-Bach-Varga