1
OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Můj život s jazzem.
Můj život s jazzem.
... snad nikdy neskončí ...

1152x1152, fosilized skull on Mars... question

                                Můj život s jazzem.
NiRJ: Some argue that jazz needs saving because it isn´t a popular art form. What are your thoughts on that?
RC: Well as long as guys keep playing jazz doesn´t need saving; the audience needs saving.
♦↑♦   Tímto malým nahlédnutím do rozhovoru Rona Cartera s magazínem iROCK JAZZ (The Power of Music), link: http://irockjazz.com/2014/07/ron-carter-the-most-recorded-bass-player-in-history/ je dobré začít mé vyprávění o mém vlastním životě s jazzem.
♦↑♦   Nevím, kdy přesně začal  v doslovném smyslu můj život s jazzem..., a také ne, kdy bude muset skončit. Pamatuji si však nesčetné hodiny a dny v "té místnosti".
♦↑♦   Byli jsme osmičlenná rodina a právě v době stěhování táta onemocněl. Když ležel v nemocnici, přidělili nám byt o jeden pokoj menší, než bylo domluveno.
Když se táta z nemocnice vrátil, vynaložil velké úsilí o nápravu, a tak nám byla vykompenzována náhrada v podobě velké místnosti, kam jsem chodil zpívat a hrát na harmonium Petrof. Dostal ho za zlepšovák ve Vagónce, protože peníze odmítl. Později jsme tomuto prostoru začali říkat jednoduše "místnost".
♦↑♦   Moje náklonnost k improvizaci mne donutila nacvičit si určitý koncept 17–ti minutové kompozice. K premiéře jsem si do této místnosti pozval celou svou třídu gymnázia. Tam jsem jim ten horror zahrál. Reakce byly příznivé, bylo však cítit, že nikdo z nich něco takového nečekal. (Skladba se jmenovala “Za zeleným závesom” a dojde v ní k mordu nezvaného vetřelce do mého bytu, skrývajícího se za zeleným závěsem..., později je jeho mrtvola zabalena do koberce a pod rouškou tmy vhozena do Temže).
♦↑♦   Později už se v té místnosti děly jiné věci, byl tam i zázračný citrónovník, rodící skutečné plody.
♦↑♦   Mezitím jsem zažil koncerty Terje Rypdala, Flory Purim & Airta Moreiry, John McLaughlina & Jonase Hellborga, Bobby McFerrina, Rudolfa Daška, Stanleyho Clarka, Christiana Escoudé, Martina Kratochvíla, zažil jsem na pódiu Vláďu Padrůňka, v novější době Medeski, Martin & Wood, Muff (mnohokrát), Vertigo (jakbysmet i na jiných pódiích, než v JazzDocku). Zvláště jsem si oblíbil Tomáše Lišku v nejrůznějších formacích, považuji ho za nejkreativnějšího kontrabasistu u nás. Líbí se mi ještě další tři kontrabasisté: Jaromír Honzák, Petr Tichý a Rasťo Uhrík. Letos jsem byl na křtu alba Beaty Hlavenkové "Theodoros".
♦↑♦   Čas pokročil a teď poslouchám Lissy Walker. Její nové album Wonderland je moc krásné. Čtu o něm...
♦↑♦   Musically, the focus is on songs from two great songwriting eras: swing tunes from the 20s/early 30s and folky singer/songwriter ballads and anthems from the 70s. ♦↑♦   Walker's burnished vocals have a hint of restrained passion that suggest country music, but her phrasing, which dances around and before the beat, is pure jazz. Her interpretations, and the virtuosity of the band, blend the two eras together, resulting in a classic, yet contemporary, vibe — a perfect hybrid."
♦↑♦   Po ní následuje Mia Doi Todd. Album Floresta.
♦↑♦   Floresta je parafrází hudební skladby našich dědů a jejich dědů, čerpající z pramenů, z nichž bylo vypreparováno to hodnotné a dosaženo pozlátko modernity. Přehodnocení takového materiálu osvěží naše chápání toho, jak se věci mají, jak je lze opět stáhnout z nebe na zem, po níž budeme šlapat.
♦↑♦   “Miluji zpěv ve španělštině, portugalštině a ve francouzštině. Miluji jazyky a angličtinu › tu miluju taky,” říká Mia. Nedávno jsem slyšel pěkný pořad na stanici Vltava, bylo to v sobotu 6. prosince 2014 a v něm Michael Kyselka představil život a dílo Antonio Carlos Jobima. Jsem na volné noze a tak když nejsem v práci, poslouchám dopolední pořady, jsou inspirativní pro mojí práci.
♦↑♦   Ve skutečnosti i moderní DJ–ing čerpá z jazzu, jak jsem pochopil z VA — Tummy Touch Records Meet Bastard Jazz Recordings. Na této kompilaci mne zaujal zejména DJ Captain Planet. CAPTAIN PLANET
♦↑♦   Coming from an early background in punk rock and rap music, Charlie B. Wilder (aka Captain Planet) began making hip–hop beats at an early age on archaic equipment, digging for samples in the usual Funk, Soul and Jazz wells — all the while developing a taste for Reggae and African music. After being offered a primetime slot playing strictly international music on WNYU’s “Passport” radio show, Wilder began digging deeper and deeper into music from Africa, the West Indies, India, Latin America and the Far East — eventually coming into possession of the entire World music section of Lincoln Center’s Public Library.
♦↑♦   V posledním týdnu se můj život opět točil kolem jazzu: můj dlouholetý přítel jezdí nakupovat vinyly do Japonska a na úterý mi připadl úkol: vynést z taxíku do 2. patra 1330 LP desek v 19–ti krabicích. Za odměnu jsem dostal album James Blood Ulmer "Free Lancing", již třetí od něj za poslední dva měsíce. V pátek jsem si koupil v Quadriu vinyl Grant Green Street of Dreams, 2cd Jaco Pastorius "The Essential", více než 150 minut skvělého materiálu. Pro mne je však na jazzu největší zážitek setkání s lidmi, které mám rád: na světové premiéře skladby Michala Nejtka v Arše jsem si mohl potřást rukou a popovídat nejen s ním, ale i s Marcelem Bártou a Štěpánem Smetáčkem.
♦↑♦   Za Michelem Colombierem následovala oddechovka Musée Mécanique a za chvíli začne hrát Oliver Lake Organ Quartet, "What I Heard". ? →   Zdá se, že jedinou konstantou u Lakea je jeho neuhasitelná žízeň po vyzkoušení nových přístupů k jazzu.
♦↑♦   Multi–reed player with a bold approach blending rhythm & blues and swing with free fire and impassioned testifying.
♦↑♦   Gold's got this way of blocking sound and shapes that almost reminds us of Larry Young — but with a twist that's definitely Larry's own — and his free–thinking approach to the instrument is really a great fit for Lake's work on alto and flute — especially since he's not really the kind of jazz musician to go for a traditional sax and organ session!
♦↑♦   Pořád věřím, že je to víc, než aranžovat cínové vojáčky, abych na tom pochopil válku, protože válku nepochopím nikdy. A tak ještě několik alb z posledních týdnů:
♦↑♦   Marilyn Mazur, Josefine Cronholm, Krister Jonsson — Flamingo Sky
♦↑♦   Machine Mass & Dave Liebman — Inti
♦↑♦   Nils Økland — Lumen Drones
♦↑♦   Zbigniew Namysłowski (toho jsem viděl v Bratislavě: VV Systém a Z. Namysłowski)
♦↑♦   Emil Viklicky & George Mraz — Together Again
♦↑♦   Pharoah & The Underground — Primative Jupiter (Chicago/Sao Paulo Underground Feat. Pharoah Sanders)
♦↑♦   Jim Hall — The Concord Jazz Heritage Series (1998) / Died: December 10, 2013
♦↑♦   Jim psal hudbu s emocionální amplitudou, vzácnou dokonce i v jazzu. Tím se vracím k původní poznámce o neznalosti, kdy bude muset můj život s jazzem skončit. ♦↑♦   “Závod nepatří rychlým ani bitva mocným ani pokrm moudrým ani bohatství těm, kdo mají porozumění, dokonce ani přízeň těm, kdo mají poznání; všechny je totiž postihuje čas a nepředvídaná událost”. Nebo–li „všem jim totiž přichází čas a nepředpověditelná událost“.
Mám pocit, že s jazzem to je podobné. Slyšíte to ticho?
♦↑♦   Silence is as much a part of Hall's music as is sound. Intimate settings, such as smaller clubs, showcase this strength. Hall „carefully [chooses] a few notes instead, one after another, and placed them with the care of someone setting an elegant table.”
♦↑♦   Ron Carter — In Memory Of Jim, tady je společná skladba ve srovnání s albem Jima Halla: Alone Together (Howard Dietz / Arthur Schwartz), bodejť by ne, když Jim Hall používá na svém albu 3 basáky, z nichž Ron Carter hraje 2 skladby a toto je právě jedna z nich... Ron Carter říká:
χχ   “I think that the bassist is the quarterback in any group, and he must find a sound that he is willing to be responsible for.”
Ben Tais Amundssen
P.S. průvodní obrázek nahoře: Night sky, front cover nomination´s book TA 2015. Dole: fotka kamery použité na Marsu.617, Curiosity´s Mars Landing To Be Captured On Video
____________________________________________________________

Můj život s jazzem.
Nevím, kdy přesně začal a kdy bude končit...

 

NEWS

9.7.2019

Only Yours

8.7.2019

Peter Cat Recording Co.

8.7.2019

Philary

6.7.2019

Seablite

6.7.2019

Jesca Hoop — Stonechild

1.7.2019

Dire Wolves

archiv

ALBUM COVERS X.

Traffic — The Complete BBC Sessions 1967~68 (18 Jan. 2019)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540