OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » EDITORIAL » Předávání cen v roce 2014
TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014

 Scarlet Robin, Petroica multicolor Tais Awards birds

    TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014.
♣   Především musím říci, že o hudbě se těžko mluví. Pro takovou, která komunikuje s posluchačem, mám ocenění. Některé postupy se cyklicky opakují, aby se na ně zapomnělo, na několik staletí usínají, vzápětí opět povstávají k životu v různých kombinacích s novým prostředím.
♣   Myšlenka na Tais Awards vznikla v politickém vězení, kde nebylo možné slyšet žádnou hudbu. Musel jsem si ji představovat a každým novým dnem si připomínat, co jsem už předtím slyšel a přijal. Jak to však bývá, jednou udělali výjimku, která se nakonec ukázala být klíčová a její dosah si nelze dost dobře představit, pokud to člověk v izolaci nezažije sám na sobě. V jakémsi "kulturním sále" zahrála vězeňská kapela v klasickém složení s kontrabasem, bicími, kytarou a saxofonem a to výlučně pouze pro nás, politické vězně. Hráli náramně a ne že bych předtím toho slyšel málo z vinylů, pásů a na zkouškách či koncertech dvou kapel (Spiders a The Wizzard), ve městě, kde jsem vyrůstal..., ale toto, co předvedli tito vězňové — to bylo opravdové vysvobození. Od té doby si pamatuji jedno: jestliže hudba má v sobě ten základní dar, ten nesmazatelný zápis, že dokáže vnitřně člověka osvobodit a ukázat mu nové životní perspektivy, pak ty tvůrce, co jí zasvětili svůj život, musím nějakým způsobem ocenit.
♣   Tais Awards je teď ve svém 8. ročníku, v současném období osobně a v exkluzivním kontaktu předávám ceny za ten předešlý.
♣   Ze čtrnácti kategorií již byla předána dvě ocenění kapele MUFF v kategorii Album II. “Vol.2” a v kategorii Band. Justin Lavash obdržel ocenění v kategorii Singer-Songwriter, kalifornská Mazzy Star byla oceněna v kategorii Overseas Countries za album “Seasons Of Your Day”  (September 24, 2013), Andrej Šeban Band za mimořádný koncert 15. října 2013 v Lucerna Music Baru. Beata Hlavenková získala dvě ceny: Song I., za píseň Archív dní, zpívanou ve slovenském jazyce a zvláštní ocenění Harvest Prize za vinyl “Theodoros”. Harvest Prize obdržela v pátek 28. února také Vladivojna La Chia za album “Šraf”.
♣   V březnu budou předány dvě ceny: Štěpán Smetáček za album “Old Schooll” jako Ten Years Album (TEN: Album desetiletí) 18.3. při křtu v Rock Café. V neděli 30. března obdrží hlavní cenu Tais Awards — Female Singer, zpěvačka Iva Marešová v Malostranské Besedě na svém koncertě ve složení: Michael Vašíček: kytary, Aliaksandr Yasinski (Bělorusko): knoflíkový akordeón a Iva Marešová: zpěv. Domluveno je už také předání dvou cen skupině Sousedi 14. května v klubu Rybanaruby v kategorii Song II. za píseň Cathedral Cosmos z alba “Purpura Echo” a totéž album získalo cenu Harvest Prize. Ocenění Harvest Prize vzniklo v roce 2010 jako důsledek prohloubení výzkumu, je to tzv. volná disciplína, věnována širokému spektru: moderátorství, projektům, písním, co ještě nevyšly, albům a vizualizaci alb (Cover Art). O Harvest Prize vyšla 17-ti stránková brožura s obrázky pod názvem “TAIS AWARDS — HARVEST PRIZE a její význam”.
♣   Novinkou 7. ročníku je bonus k ceně: vinylová alba dovezená z Japonska, všech žánrů a stylů. Skupina MUFF obdržela album Allan Holdsworth “Sand” (1987), Beata Hlavenková album Thelonious Monk “Thelonious Monk Trio” (1954), Justin Lavash album Jesse Colin Young “Songbird” (March 22, 1975) a Vladivojna La Chia dvě alba: Stevie Wonder “Greatest Hits” (1968) a Sting “The Dream of the Blue Turtles” (1985). Tímto Tais Awards podporuje návrat k vinylům.
♣   Tais Awards vůbec nejsou pro módní kluby, a vlastně ani pro lidi, kteří předstírají, že mají rádi hudbu, protože chtějí být "v kurzu". Předávání cen TA není vázáno na kluby a na kamenné budovy vůbec. Naopak: je to přátelské setkání hudebníků a profesně spřízněných lidí různých žánrů, stylů, povah, zaměření a motivací, rameno vedle ramena. Teď už to běží tam, kam chce, a kam duch doby směřuje. V tomto porozumění se trvale cvičím. Děkuji všem oceněným, že jsme se potkali v tak složité generaci a vítám vše, co má ještě přijít. (Ben Tais Amundssen; http://www.taisawards.com/)
_______________________________________________________________

TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014

 

NEWS

19.8.2017

Natalie Merchant

18.8.2017

Ray Wylie Hubbard

18.8.2017

UNCUT TAKE 245

18.8.2017

VERTIGO

18.8.2017

Rusalnaia

18.8.2017

Gary Clark Jr.

18.8.2017

The Duke Spirit

archiv

ALBUM COVERS IX.

Kelley Stoltz — Que Aura (Aug. 11th, 2017)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540