Sinikka Langeland — „Wolf Rune“ (April 9, 2021)

NORWAY FLAG main                                                                            Sinikka Langeland — „Wolf Rune“ (April 9, 2021)
•ƒ•  Sinikka začala album dávat dohromady, skládat, prožívat a finalizovat koncem roku 2019. Cítila již snad v chřípí válku? Ve válce musíte mít v hrsti spojence stejně jako nepřítele. Ovšemže to bylo jako se střelbou na pohyblivý cíl. Povedlo se. Od třetí písně ( a první zpívané) Row My Ocean pocítíte účinek vřelosti jejího hlasu. Sečteno a podtrženo: „Wolf Rune“ je písňový klenot runových kouzel, zaklínadel, náboženských melodií a tradičních folkových tanců, stejně jako veršů, svědčících o vzájemné provázanosti všech věcí. Se spisovateli od středověkého mystika a filozofa 13. století Meistera Eckharta ((c. 1260~c. 1328) ... citovaného a upraveného na téma „Když jsem byl v lese“) až po současného dramatika a básníka Jona Fosse (b. 29 Sept. 1959 / „Row My Ocean“) a také textů od Langeland mají téměř šamanistické vibrace jako v práci „The Eye of the Blue Whale“: „Oko modré velryby / Bylo to už tady / byli jsme bez těla / zahaleni do šlach, masa a krve / byli jsme beze slov.“ V celé šíři alba „Wolf Rune“ je patrná hojnost, elegance a výsledkem je smysluplný poslechový zážitek, který vás propojí s přírodou a vnitřním klidem. Tak vypadá mé krátké doporučení! Notes: kantele je tradiční finský drnkací strunný nástroj. Konvenční kantele má obvykle pět strun (diatonicky laděných) a dřevěné tělo. Moderní koncertní kantele může mít až 36 strun a přepínací mechanismus, díky kterému lze hrát půltóny. Podobně jako při hře na citeru lze při hraní nástroj opřít o stehna nebo položit na malý stolek. Vybrnkávat lze buď prsty nebo trsátkem.
•ƒ•  Sinikka integruje své vlastní písně mezi folkové hymny, šamanské runové písně a tradiční taneční skladby, čerpá texty z několika básnických zdrojů a rozšiřuje výrazovou škálu svých nástrojů. Jen málo umělců ztělesňuje ducha místa tak komplexně jako Langeland a její hudba vychází z divočiny přírodního světa a vzájemných vztahů jeho obyvatel. Album Wolf Rune, zaznamenané v prosinci 2019 v Rainbow Studio v Oslo je pohlcujícím doplňkem diskografie ECM od Sinikky, která představovala kriticky uznávané projekty včetně Starflowers, The Land That Is Not a The Magical Forest (Anders Jormin, Arve Henriksen, Markku Ounaskari a Trygve Seim), Maria’s Song (Kåre Nordstoga + Lars Anders Tomter), The Half~Finished Heaven (Trygve Seim, Lars Anders Tomter a Markku Ounaskari).
•ƒ•  5x Award~winning vocalist, kantele player, and arranger from Norway noted for her exploration of the Finnish rune songs.Sinikka Langeland ©Foto Dag Alveng
Birth name: Anne Sinikka Langeland
Born: 13 January 1961, Grue, Hedmark
Genre: Traditional folk music, world music, jazz
Styles: Nordic Traditions, Finnish Folk, Improvisation, Avant~Garde Jazz
Album release: April 9, 2021
Record Label: ECM Records
Duration:     42:12
Tracks:
01. Moose Rune   2:08
02. Polsdance from Finnskogen   3:05
03. Row My Ocean   4:29
04. Kantele Prayer I   0:50
05. The Eye of the Blue Whale   3:37
06. When I Was the Forest   7:04
07. Kantele Prayer II   0:55
08. Winter Rune   6:38
09. Don’t Come to Me with the Entire Truth   3:36
10. The Girl in the Headlands   2:44
11. I See Your Light   2:08
12. Wolf Rune   4:56
Description:
°≡ Wolf Rune, a solo album, casts a new light on the highly personal idiom of Sinikka Langeland, kantele player and folk singer from Finnskogen, Norway’s “Finnish forest”.  Sinikka integrates her own songs among folk hymns, shamanistic rune songs and traditional dance pieces, draws texts from multiple poetic sources, and expands the expressive range of her instruments.
°≡ Few artists embody the spirit of place as comprehensively as Langeland, and her music ruminates upon the wildness of the natural world and the interrelationships of its inhabitants.
°≡ Wolf Rune, recorded in December 2019 in Oslo’s Rainbow Studio, is an absorbing addition to Sinikka’s ECM discography, which has featured critically acclaimed projects including Starflowers, The Land That Is Not, Maria’s Song, The Half~Finished Heaven and The Magical Forest.Sinikka Langeland — „Wolf Rune“ (April 9, 2021)
JAZZ i NORGE : Utdrag Arild R Andersen
°≡ Albumet har mange sterke spor, og jeg har lyst til å starte med «Don´t Come To Me With The Entire Truth». Det er Olav H. Hauges «Kom ikkje med heile sanningi». De opptakene som fins av Hauge der han selv leser diktet, viser hvordan innholdet i teksten kan kles nakent. Stor poesi klarer seg ofte best uten musikk, men Sinikka Langeland behersker en form og viser en ydmykhet og styrke som tjener den vakre og tankevekkende teksten. Den stillferdige flyten i musikken speiler Hauges visdom. Når Langeland synger, får diktet preg av noe overlevert, eller tradert.
°≡ Jon Fosse er en annen av Sinikkas poeter. I prosjektet «Vind og Sol» har hun tonesatt flere av diktene hans. På «Wolf Rune» er Fosse representert med «Row My Ocean», eller «Ro mitt hav». Langeland gir diktet en drakt som farger innholdet og vekter enkeltpassasjer. Det gir en personlig inngang til Fosses livsanskuelser. «Blåhvalens auge» er skrevet av Langeland, og «Da je var skogen» stammer fra mystikeren Meister Eckhart. Tittelsangen «Ulverune» kommer fra Poul Pedersen Øieren, Brandval Finnskog (1808).
Solo albums:
° 1994: Langt Innpå Skoga (Grappa Music), with her own songs and music from Solør and Finnskogen
° 1996: Strengen Var Af Røde Guld (Grappa Music), ballads and songs collected by Ludvig Mathias Lindeman in the summer of 1864
° 2021: Wolf Rune (ECM Records)
By Steph Cosme on April 9, 2021, Score: 9.2
°≡ https://www.staccatofy.com/world/sinikka-langeland-wolf-rune-review/
WEB: http://www.sinikka.no/
Label: https://www.ecmrecords.com/shop/1605701761/wolf-rune-sinikka-langeland