Terry Riley The 3 Generations Trio

Terry Riley — The 3 Generations Trio (August 16th, 2016)

   Terry Riley — The 3 Generations Trio (August 16th, 2016) Terry Riley — The 3 Generations Trio (August 16th, 2016)ζθ   Music and Texts by Terry Riley. He has forged an exceptional avant garde minimalist style, pioneering the use of tape loops and delay/feedback systems.
ζθ   Riley’s famous overdubbed electronic album “A Rainbow in Curved Air” (recorded 1968, released 1969) inspired many later developments in electronic music. These include Pete Townshend’s organ parts on The Who’s “Won’t Get Fooled Again” and “Baba O’Riley”, the latter named in tribute to Riley as well as to Meher Baba.
Birth name: Terrence Mitchell Riley
Born: June 24, 1935 in Colfax, California, USA
Location: Bologna ~~ Teatro Rossini, Lugo, Italy
Genre: Electronic, Folk, World, & Country
Style: Minimal, Indian Classical
Album release: August 16th, 2016
Record Label: I Dischi Di Angelica ‎ (IDA)
Duration:     73:36
Tracks:
01 Camargue Voices     19:42
02 MissiGono (part 3)     9:31
03 G Song     6:03
04 Ebony Horns     17:46
05 LLanto (from Cantos Desiertos)     4:48
06 Shri Camel (revisited)     16:46
Personnel/Credits:
ζθ   Massimo Golfieri  Artwork
ζθ   Concetta Nasone,  Massimo Golfieri  Design
ζθ   Gyan Riley  Electric Guitar, Acoustic Guitar
ζθ   Terry Riley  Liner Notes, Music, Synthesizer, Piano, Voice, Lyrics
ζθ   Tracy Silverman  Violin, Violin [6~String Electric]
ζθ   Massimo Simonini  Executive Producer, Producer
ζθ   Bob Drake  Mastered
ζθ   Massimo Golfieri, Rolando Guerzoni  Photography
ζθ   Massimo Simonini  Producer
ζθ   Recorded by BH Audio
ζθ   Translated by Daniela Furini
Notes:
ζθ   Recorded at Teatro Rossini, Lugo (tracks 2, 6, 7 ~ May 9, 2013), and at Teatro Comunale Luciano Pavarotti, Modena (tracks 1, 3, 4, 5 ~ May 10, 2013) during AngelicA Festival.
ζθ   Gatefold digipack with booklet
ζθ   Recorded at AngelicA Festival
ζθ   Recorded at Teatro Rossini, Lugo
ζθ   Recorded at Teatro Comunale Luciano Pavarotti
ζθ   Mastered at Studio Midi~Pyrénées
Review
Z.K. SLABÝ. TERRY RILEY: THE 3 GENERATIONS TRIO, 6. 6. 2016
ζθ   Terry Riley (1935) sice bývá přiřazován k minimalistické škole, avšak vždycky se z ní zároveň dost vymykal; byl svéráznější, jeho obzory byly násobeny jazzem a indickou hudbou. Taková alba, jako In C (1964), Persian Surgery Dervishes (1972), Shri Camel (1978), Salome Dances for Peace (1989) nebo The Last Camel in Paris (2008) — ten počet bych mohl značně znásobit ≈, jsou nejen milníky soudobé hudby, mají v sobě vždycky něco ojedinělého, překvapivého.
ζθ   Jeho nejnovější album “The 3 Generations Trio” obsahuje šest většinou obsáhlých kompozic (hned ta vstupní je téměř dvacetiminutová), nahraných na koncertech v Itálii, konkrétně v Lugu a Modeně během května 2013. A tři zmíněné generace? Vedle samotného Terryho Rileyho, autora všech skladeb, pianisty, hráče na syntezátory a vokalisty, používajícího občas i hlasový harmonizér, zde vstupují do dění houslista Tracy Silverman, ovládající i šestistrunný elektrický nástroj, dlouholetý spolupracovník Rileyův, a jako zástupce nejmladší generace Gyan Riley s akustickou nebo elektrickou kytarou, skladatelův syn. Sám protagonista projektu líčí, že kompozice, které zde trio uvádí, vznikaly mimo hlavní proud jeho tvorby, což neznamená, že by šlo o něco okrajového. Potvrdí to vstup, vystupující odkudsi ze záhlubí, jehož určitá monotónnost je vygejšlená včetně vokálního vyřečení, oscilujícího mezi vysvěcováním, modlitbováním, šamanováním a kázáním, rozkrývaným jakoby z polozakryta a propojeným s oratoriováním. Hudba propátrávající hlas obkružuje, přičemž zachovává smírčí projev i vyrovnanost tónické hladiny do zádveřna, prostě vyvěrá s vypointilizovanými záblesky ptáčení. Nástroje se k hlavní linii přidávají melanžovitě, povstřícněně, se zatušovávanou zahloubaností. Kytara sice občas povicherně zaprovokuje a Silverman dějovost housličkově odpočítává, nicméně celek se promeditovává do až folkově laděného zahrávání pohrávání, vylehčeně rytmizovaného, poskočného, včetně hlasové rozmarnosti. Ačkoliv se vše děje v jednom širém zátahu, pouze minimalisticky obměňovaném, variabilnění celku dodává hudlavostní vyčiňování, podpraskávané a učinlivě smyčcované.
ζθ   MissiGono, z něhož je tu nahrána jenom třetí část, je otevíráno porozvláčňovaným misijněním, porovnávaným kloubením nástrojů. Jakoby nechtěně se děj rozvíjí v drobných oponenturách do polovýbojné snaživosti, odpočítávané hlasem s dětskou říkadlovostí. Hravost se projevuje i v postupných miniaturních vkladech jednotlivých nástrojů, což se děje počítavě, nikoli však vypočítavostně. Když se ovšem hlas rozklene nad klavírem a kytarou, toto „matematizující“ stupnicování a vyčiňování posouvá do stále divočejšího rozchvatu. Ten se mělní v rozpoloženou a opět sesumírovanou pohrávavost hudebního pokrývání, které zakorunuje vokál s žertovnou odříkávavostí, i když je zřejmé, že se ničeho neodříká.
ζθ   G Song je naproti tomu spíše vypravěčský, se zahrávavým hudebním interludiem. Mélické líčení vokálu srůstá s nástroji, jež tu nemají pouze podpůrnou úlohu, jsou s hlasem ztotožňovány, vyvěrají z něho, nadlehčují ho a vyprovokovávají k dalším sdělením a posléze ho závětrně dokreslují.
ζθ   Ebony Horns hudbou tentokrát obestírají hlas, který je kněžsky vévodivý, pradávně zaříkávavý, jako kdyby byl vyvozován s šera dávných věků, exotizující i hypnotizující. Podněcují ho všechny nástroje, především se však do melodie vetrumfují klavír s kytarou, a když housle převezmou sólo a vyhrávají si s až countryovou patinou, vše se rytmizovaně prosekává, posbírává, rozebírá, rozbíhává i pozamlká, ocitneme se nečekaně v taneční točivosti, plné houslového rozkolování, cupavého cupování, rozkomíhané dychtivosti, až nepozastavitelně veplouvající do nové návalnosti. To se odehrává v zesíleně dramatizujících poryvech i odlikách, hráči přijímají a přejímají rozbalivé role v náležité součinnosti bez postranních úmyslů, tu příjemně přítomné, tu nadsazeně prosazované, v každém případě však vzájemně prospojované.
ζθ   Po Llanto, ve kterém housle nad spíše latinizující kytarou vláčně s nadhledem nadlétají a roztopášně vyčiňují a dostávají se s ní do bloudivého střetávání, se závěrečná Shri Camel opět vysouvá ze záhlubně, jako tomu bylo na počátku. Nad tímto zádumčivostním vyvěráním, chvějivým i vyronivým, se promeditovává hlas, žalmující nad harmonizujícím syntezátorem až modlitebně, a vsakuje do půdorysu skladby. Jeho žalobná vervnost prolíná neukvapeně rozpoutávané a rozmítavé předěly nástrojů, které chtějí zvěstovat, co bude následovat. Toto neustálé pozměňování nástrojového vyrovnávání zarovnávání, rychlosti či rytmu však nevyznívá násilně, vše uplývá v oné takřka neměnné variabilnosti, neošidně zklidňované, rozechvívavě rozdmýchávané, odivuhodně uplývavé a tajnosnubně záměnlivé. Je to vždy znovu renovovaný, přímočaře neuhrančivý proud, neustále přitažlivý, protože před námi probíhá ve zmíněných proměnlivých meandrech. Není divu, že prolongovaný potlesk album završuje. Co ještě by bylo třeba zmínit? Určitě samozřejmou spontaneitu, jakou hudebníci ve vzájemné komunikaci projevují. I jejich intuici, s jakou předjímají každou drobnou změnu. Návaznost na indické ragy, kterou Riley proměňuje ve své hlasové dispozice. Trojjedinost ve třígeneračnosti, smazávající věkové hranice. Ano, je to album, poněkud se vymykající z toho všeho, co o Terrym Rileyim víme. Ale to je právě dobře. Velká osobnost se projeví i v dílech, která míjejí hlavní proud její tvorby.
ζθ   http://www.hisvoice.cz/
Label: http://www.aaa-angelica.com/aaa/
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=InOG4nLT9MQ
Soundcloud: https://soundcloud.com/meditations/terry-riley-the-3-generations-trio-1
Website: http://terryriley.net/
Discography:
♠   1963: Music for The Gift (Organ of Corti 1, 2000)
♠   1964: In C, Columbia MS7178
♠   1965: Reed Streams, Mass Art Inc. M~131
♠   1968 Gem, with Gérard Frémy & Martine Joste (Spalax CD 14542, 1998). Includes a Pierre Mariétan track.
♠   1969: A Rainbow in Curved Air, CBS 64564
♠   1971: Church of Anthrax, with John Cale (CBS)
♠   1972: Happy Ending (Les Yeux Fermés film soundtrack), Warner Bros. Records France 46125; Les Yeux Fermés & Lifespan, for solo electric organ; two soundtracks (2007 reissue)
♠   1972: Persian Surgery Dervishes, Shanti 83502
♠   1975: Le Secret de la Vie (Lifespan film soundtrack), Philips France 9120 037
♠   1975: Descending Moonshine Dervishes, Kuckuck Records
♠   1978: Shri Camel, CBS Masterworks M3519, for solo electronic organ tuned in just intonation and modified by digital delay
♠   1983: Songs for the Ten Voices of the Two Prophets, Kuckuck Records
♠   1984: Terry Riley: Cadenza on the Night Plain, a collaboration with the Kronos Quartet
♠   1985: No Man’s Land
♠   1986: The Harp of New Albion, for piano tuned in just intonation
♠   1987: Chanting the Light of Foresight, with Rova Saxophone Quartet in just intonation
♠   1989: Salome Dances for Peace for the Kronos Quartet
♠   1998: Piano Music of John Adams and Terry Riley, performed by Gloria Cheng
♠   2002: Sun Rings for the Kronos Quartet
♠   2004: The Cusp of Magic, with the Kronos Quartet, composed for his seventieth birthday, an ode to the rite of Midsummer Eve
♠   2008: Banana Humberto, piano concerto with Paul Dresher Ensemble
♠   2008: The Last Camel in Paris, live solo electric organ performance in Paris, 1978
♠   2010: Two Early Works, the first~ever recordings of two of Riley’s early compositions, performed by the Calder Quartet
♠   2012: Aleph
♠   2016: The 3 Generations Trio
°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°♠°¬°°

Terry Riley The 3 Generations Trio