Vojtěch Procházka 5 otázek
Rock & Pop September 2017

Vojtěch Procházka & Bansal Trio

5 otázek pro...
                   Vojtěch Procházka
1.) Jak se stalo, že žiješ v Norsku?
2.) Hraješ v místních kapelách?
3.) Můžeš ve Vertigu experimentovat na koncertě?
4.) Představíš svá sólová alba?
5.) A teď něco o harmoniu.
1/    V Norsku jsem žil přibližně v letech 2008~2012. V roce 2008 jsem se dostal na výměnu v rámci programu Erasmus z Pařížské CNSM (Conservatoire national superieur de musique) na NMH (Norges mussikhogskole) v Oslo. Studoval jsem tehdy v Paříži druhým rokem a chtěl jsem pryč, město a škola mi úplně nesedly. Chtěl jsem na sever, hlásil jsem se do Kodaně, Stockholmu a Osla. Nakonec vyšly všechny tři a já se rozhodl pro Oslo.
≡   Již během výměnného pobytu jsem se dostal do magisterského studia na NMH, což mě velice potěšilo a celý magisterský program jsem tedy dodělal v Oslo. Po skončení studia na NMH jsme se se ženou vrátili zpátky do Prahy, abychom odrodili naše druhé dítě a nakonec jsme již zůstali.
2/    V Norsku odehraji většinu svých koncertů a většina se točí kolem spolupráce s houslistkou Harpreet Bansal, se kterou máme hned tři kapely ~ Raga Bansal, trio se kterým hrajeme koncerty ve školách, Bansal Trio, se kterým hrajeme “vážné” večerní koncerty a Bansal Band, což je rozšířená verze Bansal Tria. Po rozpadu tria Bergljot, se kterým jsme nahráli tři desky a jehož činnost završil projekt Bergljot 6~hodinová kompozice pro Bergljot a tři dechaře ~ je má zatím poslední norská konexe rakouská zpěvačka Agnes Hvizdalek, se kterou jsem odehrál několik koncertů v duu a taky jsme, společně s Tomášem Procházkou a Petrem Vrbou, nahráli desku Krekso ~ Strictly Akustik (Meteorismo 2016).
3/    Ano, ve Vertigu můžu v rámci stylistických možností experimentovat. Zejména v sólových částech stále objevuji nové a nové cesty, ovšem i v doprovodu se nechá hledat.
4/    Na sólové album se zatím nechystám, poslední album, které jsem chtěl vydat pod svým jménem nakonec dostalo kolektivní název Planet Element Tomorrow ~ This Is Not Music (Subron 2014). Tento rok nová deska Harpreet Bansal, kde bude také několik skladeb, kde hraji.
5/    Harmonium se stalo mým dalším nástrojem po návštěve Indie v roce 2014, kdy nám měl být zajištěn elektrický klavír ovšem nebylo nic, tak jsem musel obratem přesedlat na harmonium, což jsem udělal velice rád. Je to pro mě veliké štěstí mít konečně svůj vlastní akustický nástroj, který si můžu s sebou vzít kamkoliv. Navíc jsem ho již vyzkoušel v mnoha různých konstelacích a všude zatím zapadá skvěle.
Doplňková otázka 6:
6.)    Máš nějaký mimořádný zážitek z koncertu v Norsku?
6/      Mimořádný zážitek jsem měl vloni na festivalu All Ears v Oslo, kde hrála sestava Greg Pope/Xavier Querel/Jean~Philippe Gross/John Hegre. Koncert probíhal v betonovém sále bývalé galerie Astrup Fearnley. Tato čtveřice představila nekompromisní masáž celého těla, vizuální část obstarával Greg a Xavier a Jean~Philippe a John Hegre se starali o hudbu. Většinu téhle sestavy už jsem viděl v jiných projektech, ovšem koncert ve velkém prostoru s velkými projekcemi byl naprosto úchvatný. Po nich hrál sólo koncert na kytaru Otomo Yoshihide a ten mě dokázal odpravit jen svými prvním tónem. Na první totiž čekal několik minut a ten tón byl tak nahlas a tak syrový a krásný, že mě to úplně sebralo.

Vojtěch Procházka 5 otázek
Rock & Pop September 2017