I Am Planet — „Záznamy ticha“ (30 April, 2021)

Slovakia Flag                                                                         I Am Planet — „Záznamy ticha“ (30 April, 2021)
✹  Po Slovensku, slnkom zaliatych lúkach, rastú ružové kvety. Na belasom nebi zháňajú sa chmáry.... Pod téměř třech letech od posledního alba přichází slovenský neoklasický skladatel a hudebník Patrik Korinok, známý pod pseudonymem I Am Planet, se svojí čtvrtou studiovou kolekcí skladeb. 
✹  Na předchádzejících nahrávkach se Patrik věnoval různým tématům — album Silene Stenophylla (2014) byl o archetypech v přírodě, na dalším s názvem On The Way To Antarctica (2016) zkoumal metafyziku, Natura Resonat (2018) byl zase věnován sakrální tématice. Tentokrát se poprvé ideově zameřil na problémy člověka. Člověka v době informačního smogu, po okraj přeplněného zbytečnými informacemi, žijícího v neustálém hluku, duševním i fyzickém.
✹  „Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou COVID rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova — Liptova.”, objasňuje Patrik leitmotiv alba. Právě v kontextu domácího prostředí a vzhledem na osobní vztah k autorovi se mu tak úplně přirozeně jako východiskový inspirační zdroj nabízelo dílo slovenského malíře Zoltána Palugyaya. „Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom — básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37 ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova.“, říka autor.
✹  Jak naznačuje název alba, na nahrávce se ve větší míře využívá ticho jako plnohodnotná součást kompozice, někdy je však provokativní až nepříjemné (Pri Váhu) — nutí člověka zastavit, soustředit se. Skladby jsou na základě způsobu kompozice koncipované do dvou rovin — příběhové, při které je kompozice vyskládaná vrstvením, postupným odhalováním příběhu (Svätojánskou Dolinou, Belasý vták...) a záznamové, ve které se popisuje pocit esence bez důrazu na příběhovost či vývoj skladby v čase (Nocou, Spomienka na Rügen...).
✹  „V rámci riešenia konceptuálnych problémov som prvýkrát vyskúšal nový spôsob práce, keďže som oproti predchádzajúcim albumom prvýkrát pracoval na téme, ktorá je veľmi konkrétna, dokonca zviazaná s konkrétnou osobou maliara, čo v istom smere limituje. Zároveň mi to však otvorilo celý rad nových ideových i technických prístupov, ktoré som na albume použil. Prvýkrát tak na albume znejú bicie či elektrická gitara.“, dokresluje I Am Planet koncept albumu.
✹  Nahrávaní proběhlo v Catesound Studio v Bardejove a v Little Gallery Studio v Liptovskom Hrádku. Skladby zmixoval Robert Geci a Patrik Korinok, o mastering sa postaral Tom Karásek z Gargle & Expel v Praze. Na nahrávaní se jako tradične zůčastnili houslista Martin Lipták, violista Radovan Milan, violončelistka Milena
✹  Hrušovská a poprvé i bubeník Stanislav Geci. O přepracovaný koncept vizuální stránky alba se postaral grafický dizajnér David Kalata, který o něm říká: „Vizuál sa snaži tlmočiť konflikt medzi programovým a autentickým bytím. Artwork využíva ochranný plastový obal ako nosič presaturovaných informácií, typografie, vytvára dialóg k minimalisticky prevedenému papierovému obalu, ktorého fotografie odkazujú na zdroj inšpirácie autora na ceste za autentickým.” Fotky na obalu jsou z databázy Google.
✹  Album Záznamy ticha vychází 30. dubna 2021 na značkách Deadred Records / Starcastic Records jako limitovaný vinyl a digitálně na všech známych streamovacích platformách a jako download ze stránek vydavatelství a Bandcamp profilu autora.
✹  Vydání titulu z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia https://www.fpu.sk/sk/
I Am Planet ©Katarína LazírováLocation: Slovakia
Recorded at:
✹  Catesound Studio, Bardejov
✹  Little Gallery, Liptovský Hrádok
Album release: 30 April, 2021
Record Label: Deadred / Starcastic
Duration:     38:54
Tracks:
01. Z hlbokých dolín 
02. Svätojánskou dolinou
03. Spomienka na Rügen    
04. Zháňajú sa chmáry
05. Ďumbier
06. Večer na Štrbskom Plese
07. Pri Váhu
08. Belasý vták
Personnel:
✹  Patrik Korinok: Piano, Bass, Guitars 
✹  Martin Lipták: Violin 
✹  Radovan Milan: Viola 
✹  Milena Hrušovská: Violoncello 
✹  Stanislav Geci: Drums
Credits:
✹  David Kalata: Artwork&Design
℗ 2021 Deadred Records / Starcastic Records
© 2021 I am planet
✹  Composed and produced by Patrik Korinok
✹  under the pseudonym I am planet.
✹  Recorded at Catesound Studio, Bardejov / Little Gallery, Liptovský Hrádok
✹  Mastered at Gargle&Expel, Prague, Czech Republic by Tom Karasek.
✹  Supported using public funding by Slovak Arts Council https://www.fpu.sk/sk/
Description:
⊕⇑⊗  Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha, som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou, rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova — Liptova. Práve v kontexte domáceho prostredia a vzhľadom na osobný vzťah k autorovi sa sa mi tak úplne prirodzene ako východiskový inšpiračný zdroj ponúklo dielo slovenského maliara Zoltána Palugyaya. Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom — básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37 ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova.
SC: https://soundcloud.com/i-am-planet/sets/zaznamy-ticha/s-oDzjRJSN9s3
Label: http://www.starcasticrecords.cz/
Label: https://deadred.sk/
WEB: https://www.iamplanetmusic.com/