Dan Blake — „Da Fé“ (March 12, 2021)USA FLAG                                                                                           Dan Blake — „Da Fé“ (March 12, 2021)
⊕Ψ  Multiinstrumentalista a skladatel Dan Blake si vybudoval rozsáhlou kariéru jako současný skladatel, performer a pedagog, který „považuje tradici za uvítací hřiště, k němuž se nejlépe přistupuje se smyslem pro úžas a dobrodružství“ (The Boston Globe). Blakeova hudba byla nazvána „ohromující“ (All About Jazz) a jeho nejnovější vydání „The Digging“ bylo popsáno jako „kreativní esej o tom, co lze dělat ve formátu tria“ (Ottawa Citizen). Kromě své komfortní práce jakožto vůdce cestoval a nahrával mimo jiné s trojnásobnou vítězkou Grammy Esperanzou Spalding, NEA Jazz Master Anthony Braxtonem a zakládajícím členem Velvet Underground Johnem Caleem. Ve svých rozšířených multidisciplinárních skladbách spojuje Blake své zájmy o world music, contemporary/současnou improvizaci, animaci a performanci. Tento žánr ohýbající katalog děl si získal podporu od Jerome Fund for New Music, ASCAP a New Music USA. Dan Blake, který má velký zájem o propojení hudby s příčinami sociální spravedlnosti, produkuje každoroční Concert To Feed The Hungry, benefiční akci oslavující boj za ukončení hladu a podvýživy v chudých komunitách po celém světě. Je držitelem titulu Ph.D. ve složení z City University of New York a v současné době působí na fakultě New School for Social Research a na konzervatoři na Brooklyn College.
⊕  „Jsem velmi inspirován ideálem soucitné akce,“ říká Blake. „Aktivismus je pro mou hudební kreativitu velmi důležitý a je impulsem pro toto album. Věřím, že hudebníci a umělci mohou hrát v těchto nebezpečných a naléhavých dobách mocnou roli tím, že v ostatních probudí soucitné vibrace, které mohou podnítit akci. Věřím také, že umělci jako já se mají co učit od odhodlaného aktivismu a vedení ostatních, kteří se tolik obětují, aby odvedli dobrou práci, tu je třeba udělat, aby získali moc ze zkorumpovaných politiků a vložili ji do jemných a milujících rukou lidí.“
Location: New York, New York
Album release: March 12, 2021
Record Label: Sunnyside Records/Dead Tech
Duration:
Tracks:
01. Prologue — A New Normal
02. Cry Of The East
03. Like Fish In Puddles
04. Pain; The Grifter
05. The Cliff
06. Doctor Armchair
07. Da Fé
08. Epilogue: It Heals Itself
Personnel:
Ψ  Dan Blake: tenor saxophone, soprano saxophone
Ψ  Carmen Staaf: piano, Fender Rhodes piano
Ψ  Leo Genovese: piano, Moog synthesizer, prophet synthesizer, farfisa organ, six—trak synthesizer, Fender Rhodes piano
Ψ  Dmitry Ishenko: acoustic bass, electric bass
Ψ  Jeff Williams: drums.
Review
by MARK CORROTO ⌊March 2, 2021⌋ Score: ★★★★ 
⊕  Saxophonist~composer Dan Blake‘s Da Fé (‘of faith’), a meditation on our world in crisis, may have taken, as a starting point, the lyrics to Lou Reed’s “Busload of Faith” from the über~cynical New York (1989) recording, “You can depend on cruelty / crudity of thought and sound / You can depend on the worst always happening / you need a busload of faith to get by.” What with global warming, income disparity, hunger, and homelessness, the gentle folk of our world are indeed suffering.
⊕  While Da Fé evokes the catastrophes we are experiencing, its execution is more akin to A Love Supreme (1965) than Dante’s Inferno. Blake, who has been heard in groups led by Anthony Braxton, Esperanza Spalding, and Julian Lage, assembled a quartet that included Carmen Staaf on keyboards, bassist Dmitry Ishenko and drummer Jeff Williams. His quartet recorded these nine compositions, then Blake augmented and amplified the tracks by overdubbing different saxophones and turning Leo Genovese loose to rethink several compositions with his piano, organ, electric piano, and synthesizers.
⊕  Opening simply enough with Staaf’s cascading keyboard, “Prologue — A New Normal” shifts from phantasmagorical images to foreboding ones with the infusion of disquieting electronic buzz and murmur. With listeners’ antennae raised, Blake begins his sermon. “Cry of the East” finds his soprano saxophone accompanied by the bounce of Williams’ drumming before he splits the track through his layered multi~tracked horns. While this track and “Like Fish in Puddles” bring to mind Coltrane’s classic quartet, Blake’s soprano leans more toward that of Wayne Shorter, and the latter piece is flavored by some squiggly electronics. That said, this is not a fusion recording. Blake’s use of multi~tracking adds to the urgency of his message. “The Cliff” mashes his different saxophones against the demanding swing of his sidemen to create a Thelonious Monk~like composition which sounds as if it is performed by Anthony Braxton. The spacey electronics of the title track merge middle~period Wayne Shorter/Weather Report into his Blue Note sessions. Blake’s meditation on suffering ends with “Epilogue: It Heals Itself” which wraps multiple saxophones around and around the heartwarming composition. In other words, keep hope alive.
 https://www.allaboutjazz.com/da-fe-dan-blake-sunnyside-records
FILIPE FREITAS ⌊March 11, 2021⌋ Score: A– 
 https://jazztrail.net/blog/dan-blake-da-fe-album-review
Jim Hynes, March 9, 2021:
 https://www.makingascene.org/dan-blake-da-fe/
BC: https://theaquariansuite.bandcamp.com/album/da-f
WEB: http://danielblake.net/
Label: https://deadtechrecords.net/UPC/016728161626