Namgar — „Nayan Navaa“ (March 20, 2021)BURYAT FLAG                                                                                       Namgar — „Nayan Navaa“ (March 20, 2021)
Kapela NAMGAR používá hudbu k zachování svého rodného burjatského jazyka, pracuje s archivy, sbírá písně a provádí je po celém světě. Hrají vlastní verze tradičních burjatských a mongolských písní a vytvářejí jedinečný zvuk, který je okořeněn moderními prvky rocku a elektroniky.
„Burjati jsou původní obyvatelé Sibiře, původem z Mongolska, s nejstaršími tradicemi a kulturou. Pocházím z malé stepní vesnice Kunkur na území TransBaikalu. Žijeme v jižní části Sibiře v Rusku, poblíž hranic s Mongolskem a Čínskou lidovou republikou. Od pradávna žili naši kočovní lidé na území kolem jezera Bajkal. Líbí se mi, že burjatští lidé jsou otevření, soucitní a dodržují tradice svých předků. Mají také touhu po studiu, vzdělávání a znalostech světa a uctivý přístup k rodičům a okolní přírodě a náboženství.“ — Namgar Lhasaran
Hlas Namgar Lhasaran je stejně rozlehlý jako její sibiřská domovina. Chválena jako „mongolská Björk“, ona a její skupina Namgar spojily tradiční burjatskou a mongolskou hudbu s prvky popu, jazzu, folku, ambientních zvukových scén a art~rocku. Impozantní hlasový rozsah Lhasaranovy může během několika minut přejít od hravého a dětského k obrovskému a prudkému. Kapela používá tradiční mongolské nástroje, včetně yatag (13~strunná citera), chanzy (třístrunná loutna) a morin khuur (dvoustrunný smyčcový nástroj), spolu s elektrickými basy a bicími, aby vytvořila svůj jedinečný sound, který od svého vzniku v roce 2005 přenáší na festivalová pódia po celém světě od Norska přes Malajsii až po Spojené státy.
„Hudba, kterou hraje Namgar, je srovnávána s tanci šamanů, se spiknutími, s písněmi kosmu. A to je pravda. Takové projekty se objevují s nějakou zvláštní, bohatou hudbou, periodicitou a pravidelně pronikají do mentální zbroje času.“ — Alexander Volkov
„Její síla, energie a úžasný hlasový rozsah přesahují hranice slov a jazyka a vezmou její publikum na cestu na Sibiř a do světa Burjatů, lidí, jejichž kořeny sahají až do Ghengis Khan a mongolské říše.“ — Martha Wikett, Salmon Arm Observer

Location: Buryat, Mongolia
Album release: March, August 2021
Record Label: ARC Music
Duration:
Tracks:
01. Boori deeguur yabakhadaa
02. Khadin khursa nogoondoo
03. Urda uula
04. Tokhoi zandan emeelee — Yokhor
05. Zakhyaa duun
06. Ailshaluulaarai
07. Yaboo~aidoo
08. Geree sheneen gazarta~yokhor
09. Zandan khuren
10. Unagan boriim khatarin’
11. Nayan Navaa
Review
Author: Michael OrmistonRating: ★★★★ Top of the World
Nayan Navaa is Namgar Lhasaranova’s fourth release since she formed the band under her name in 2001. Namgar is a Buryat Mongol who possesses a dynamically powerful voice steeped in the tradition she learned from her family in the borderlands of Mongolia, Russia and China. ‘Boori Deeguur Yabakhadaa’ (Hunter’s Song) opens the album. This traditional song begins with a cinematic droning atmosphere, samples and Namgar’s reverb~laden voice. It develops into a rock song where traditional instruments, the Mongolian yatga (plucked zither) and four~string fretted chanza compete with electric bass, guitar and drums. Many of the melodies heard on Nayan Navaa were discovered in 2019 by Namgar and her husband Evgeny Zolotarev in archives throughout Russia. ‘Khadin Khursa Nogoondoo’ (Green Grass) starts with a 1950s archive recording sympathetically accompanied on the chanza and like most of the release is segued into a rock version of the song.
One of the many highlights throughout the album is when Namgar’s amazing powerful voice soars in a Mongolian long song style on ‘Urda Uula’ (South Mountain). Another is the touching duet with her father on ‘Zakhyaa Duun’ (Father’s Song). This is a great release that balances the old and new with well crafted arrangements and high productions values, giving Sainkho Namtchylak and The Hu a run for their money.
https://www.songlines.co.uk/review/nayan-navaa
WEB: http://namgar.ru/
NAXOS: https://naxosusa.com/namgar-nayan-navaa/
Spotify: https://open.spotify.com/album/5AzGG08Gik5KM6Jueu255M