Horse Lords — „The Common Task“ (March 13, 2020)

USA FLAG                                                                                             Horse Lords — „The Common Task“ (March 13, 2020)
★Ψ★  Písně Horse Lords jsou jako složité, metodické vzory, které, jak se zdá, pulzují a posouvají, čím déle se díváte. Jejich napětí je zakořeněno v očekávání, jedinou úlevou je vzdání se kontroly. Horse Lords dělají hudbu pro osvobození mysli a těla. Nové album kvarteta Baltimore The Common Task poukazuje na utopický, modernistický ideál, připomínající tak rozmanitou kohortu jako The Ex a Glenna Brancu, na halasně drsnou Saharskou kytarovou hudbu, možná i hudbu Alberta Aylera a Jamese Tenneyho. Jak vyplývá z názvu alba, stejně jako písní „Fanfare for Effective Freedom“ a „People’s Park“, v tomto vydání je obzvláště zdůrazněna záliba skupiny v radikální politice. Horse Lords jsou Pied Piper experimentální hudby a radikálního myšlení. Jejich hudba je bezesporu zábavná a prožívání v živém kontextu je zážitkem kolektivní extáze, kdy se každé tělo pohne k vlastní představě o tom, jaký rytmus může být a má v té které chvíli být. Tím, že ukazuje, jak radostná může být představa nové budoucnosti a její možnosti, plus současně tím, že nás roztančí a kvílíme s každým tektonickým posunem, ukazuje, jak oslňující může být cesta k utopii. Pokud se vám zadek dostane do CARY ST CAFE, budete se zabývat zvukovými průzkumy radikálních psychedelických svobodných myslitelů z Baltimoru HORSE LORDS! K těmto mezinárodně respektovaným šílencům se připojí místní experimentální a psychedeličtí válečníci HALF CAST a HELLAWES, duo kosmonautů zpoza zvukových desek po celém městě a vydávající zásadní sound jako Cough, All The Way to Wyoming, Sinister Haze a mnoha dalších. 
★Ψ★  Baltimore~based experimental rock quartet who play in just intonation, microtonal harmonies, and using algorithmic composition techniques.
Location: Baltimore, MD
Album release: March 13, 2020
Record Label: Northern Spy Records
Duration:     41:13
Tracks:
1. Fanfare for Effective Freedom   7:22    
2. Against Gravity   7:49    
3. The Radiant City   3:04    
4. People’s Park   4:20    
5. Integral Accident   18:38
Group Members: Andrew Bernstein, Max Eilbacher, Owen Gardner, Sam Haberman.

AllMusic Review by Paul Simpson | Score: ★★★★
★Ψ★  Baltimore quartet Horse Lords play a complex, polyrhythmic form of music that incorporates just intonation, algorithmic composition, and microtonal harmonies. Instead of being a purely academic exercise, however, the group apply these techniques to sprawling, groove~heavy instrumental rock songs, equally influenced by Krautrock and Saharan desert blues as well as composers like Terry Riley and James Tenney.
★Ψ★  The Common Task is their fourth studio album, and it’s easily their most vibrant, dazzling recorded effort to date. From the get~go, the band launch into a stilted, interlocked rhythmic pattern that boggles the mind yet is easy to follow, and it just accelerates from there. The Lords exuberantly cycle through the sections of their compositions, stretching out the rhythms without letting a sequence linger for too long, and doubling down on crunchy riffs and glimmering harmonies. “Against Gravity” showcases Andrew Bernstein’s saxophone playing, beginning with a drone before playing hopscotch with the rhythm. The saxophone gradually lifts off, multiplies, and becomes scattered around the beat, while the music becomes more ecstatic, eventually beaming up into space courtesy of Max Eilbacher’s synthesizer. The more concise “People’s Park” features a heavier dose of electronics, which bounce and scatter throughout the song’s reggaetón~inspired beat. The remainder of the album is taken up by the ambitious “Integral Accident,” which starts out unusually still for a Horse Lords piece, taking up more than seven minutes of soft, wordless vocals and electronic rustling before a rhythm emerges, followed by delicious interplay between guitar, saxophone, and violins. Before long, we’re swept away into a joyous, stepping rhythm and circular handclaps, finally concluding with another mind~warping synth abduction.
★Ψ★  Horse Lords make music for liberation, celebration, and revolution, and The Common Task is a prime example of their all~encompassing vision.   
★Ψ★  https://www.allmusic.com/
By Matthew Ismael Ruiz ⌊MARCH 14 2020⌋ Score: 7.8
★Ψ★  https://pitchfork.com/reviews/albums/horse-lords-the-common-task/
BC: https://horselords.bandcamp.com/album/the-common-task
WEB: http://www.horselords.org/
TW: https://twitter.com/HorseLords
FB: https://www.facebook.com/HorseLords
Soundcloud: https://soundcloud.com/horse-lords