OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » GREAT BOOK TAIS AWARDS » Wolf Lost in the Poem — Nepřipoutaný
Wolf Lost in the Poem — Nepřipoutaný (2015≈2017)  

Jan Žamboch — Wolf Lost in the Poem (2015)

         Wolf Lost in the Poem — Nepřipoutaný (2015≈2017)  Jan Žamboch — Wolf lost in the poems (2015)                                             
δ       Toto dva roky staré EP (původně eponymní, postupně s přidávanými písněmi a ve finální podobě jako full album) získalo cenu Tais Awards/Harvest Prize 1. března 2016 v pražské Kavárně Potrvá. Ve skutečnosti, jak vyplynulo z osobního rozhodnutí Jana Žambocha, album je dnes ‘celovečerní’, obsahuje deset písní. Jeho konečná podoba je výtvarně velmi povedená, obsahuje dva linoryty a plakát. V současné době se dotáčí ve Střešovickém studiu Jámor s Ondřejem Ježkem. Měl v plánu udělat artefakt, krásný nelepený papírový obal pro nosič, což teď všichni šťastní majitelé vidí sami. ‘Koš letního ovoce’ je tedy v dohledu. Ale už i v tomto oceněném, minulém a menším rozsahu dává nahlédnout do světa žen, jejich osudů, potenciálu, terénu, ve kterém se pohybovaly ve své době. Je věnováno básnířkám a jejich sbírkám básní, které zasáhly srdce, ovlivnily a inspirovaly Jana Žambocha. Čte ženskou poezii rád, protože je jiná, prostě dává vyniknout jiným světům. Od jeho skutečné podoby jsme v proudu času už velmi, velmi blízko, je ve dveřích... Pod tíhou některých básní musel napsat Honza pár veršů. A dal si za úkol je rychle, spíše intuitivně zhudebnit. Sem tam, něco... z toho nahrát, je pouze prostředkem, ne cílem samotným. Držte palce! PS: moc veselo tu nebude...
Location: Vsetín, Czech Republic
Album release: 2015 / March 21st, 2017
Record Label: Tranzistor
Duration:     53:54
Tracks:
01 — Emily (pro Emily Dickinson)     2:20
•   Četl jsem výběr přeložených básní v knize A básníkem být nechci (překlad Jiří Šlédr, vydalo Argo 2006) a byl ztracený. Jak hebce šito k sobě a kolikrát karmínovou nití! Text pro Emily za mne vypadl jako kámen do hlubiny.
02 — Hlad (pro Annu Barkovovou)     6:12
•   K několika překladům básní Anny Barkovové jsem se dostal díky valašské překladatelce Radce Rubilina, žijící nyní v Jerevanu. Seznámení s poezií ruské básnířky z gulagu byl pro mne hodně silný zážitek. Kdo ví, které z jejích veršů ji držely na živu. Možná všechny.
03 — Nepřipoutaný [pro Justynu Bargielskou]     4:05
•   Tak dlouho jsem chodil s jednou básnickou sbírkou Justýny Bargielské do parku, až jsem tam jeden večer skončil pod korkovníkem na trávě, přikovaný verši k obloze...
04 — V Habrech [pro Claru Janés]     5:32
•   Clara Janés a Vladimír Holan... Osudový muž, osudová žena... Skrz poezii lze k sobě prolézt dírami v čase a vzdálenosti a dotknout se navzájem, mluvit spolu... Oféliin hlas je příběh, ve kterém se může najít mnoho osudových žen a osudových mužů. Zasáhl mne, tušil jsem se v něm, díky za něj! 
05 — Co když  [pro Bronislawu Wajs]     6:15
Bronislawa Wajs byla cikánská básnířka, využitá i zatracená jak svými, tak i gadžem. Dostal jsem se k několika překladům její poezie v polštině. Něco málo je i v češtině. Velmi silné. Její příběh a film Papusza nejsou o nic méně naléhavé.
06 — Rty [pro Tsering Woeser]     4:17 
07 — Prodrat se [pro Vilja~Tuulia Huotarinen]     5:31
08 — Spasíba [pro Marinu Cvětajevovou]     4:18
09 — Na hraně [pro Marceline Desbordes — Valmore]     5:53
10 —  Dochvět [pro Joyce Mansour]     5:31
δ    Divoký básně Joyce Mansour se mnou pěkně zamávaly.  Číst si je ve vlaku je nebezpečný.  Budí v člověku zvěř a cestovat pak s ní, navíc napnutý jako pianová struna v kupé plným studentek, je jízda pro dobrodruhy.  Hltal jsem stránky, hltal vůně,  hltal zvuky a bylo mi jako pianu, na kterým někdo zahraje všechny klávesy a nechá otevřenej pedál.
Credits:
δ    Wolf Lost in the Poem hudba
δ    Wolf Lost in the Poem interpreteur
δ    Ondřej Ježek mastering (Studio Jámor)
δ    Jirka Libánský návrh a realizace obalu
δ    Dorka Čančíková ilustrace v bookletu
δ    Nahráno během let 2015 a 2016 ve vlčí noře.                                                                        δ   
   O svém hudebním sólo projektu Wolf lost in the poem, který je věnován ženám básnířkám, Jan Žamboch píše na profilu Soundcloud:
•   “Z šáší vnitřních pustých lesů občas vykoukne vlčí čumák aby si čuchl ke sbírce ženské poezie… A to všechno jen proto, aby byl na několik dní a nocí beznadějně ztracen a nenašel klid, dokud drápy nevyryje, dokud hrdlem nevyvyje do mlhy zprávu o setkání s těmi nádhernostmi, šílenostmi, hrůzami a krásami, které ženy básnířky do svých poezijních světů zaklely… Proč to dělá? Protože musí! Protože žije! Protože srdce!”
•   Na svých sólo koncertech Jan také hrává instrumentální skladby z alba Guitar & Forest, které byly nahrány v průběhu jednoho roku v různých lesích a to včetně ambientních zvuků přírody, které vozí sebou.
Soundcloud: https://soundcloud.com/wolf-lost-in-the-poem (soubor smazán) !!!
Website: http://www.zambosi.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/zambosi
Twitter: https://twitter.com/zambosi
YouTube: https://www.youtube.com/user/zambosi
Facebook: https://www.facebook.com/zambosi
Nepřipoutaný
I v tichu
A absolutním soustředění
Se dá narazit
Na tvoje myšlenky
Ve stošedesátikilometrový rychlosti
V čelním střetu
Chodit si číst
Večer ven
Tebe
Je hazard
Protože potom
Zas ty sanitky jak sněžný sovy
Co lítaj jinudy
A dlaně plný skla
Co v šeru nevytaháš
Jen to tak
Skřípne o papír
Co zbývá
Zbývá lehnout kosům na operační sál
S rozpřaženýma rukama
A potom poslouchat ty kecy
O tom že čtu
Tvoje básničky
Nepřipoutaný
Brána Trojzemí: http://www.branatrojzemi.cz/page.aspx?zaz=260-4242 /Happy Season: http://www.happyseason.cz/report-zamboch-karas-excelent-pub.html / http://www.pnky.sk/kultura/folkovy-spevak-jan-zamboch-predstavi-v-ziwelli-svoj-novy-album/                         

Jan Žamboch — Wolf lost in the poems (2015≈2017)

NEWS

18.10.2018

Kurt Vile

17.10.2018

The Dodos

16.10.2018

The Family Crest

16.10.2018

NICOLE LIZÉE

16.10.2018

Valley Maker

14.10.2018

Martin Barre

13.10.2018

Arc Iris

13.10.2018

Caoilfhionn Rose

13.10.2018

The Helio Sequence

archiv

ALBUM COVERS X.

Thee Oh Sees — Smote Reverser (Aug. 17, 2018)
Tais Awards & Harvest Prize
Za Zelenou liškou 140 00 Praha 4, CZE
+420608841540