Wolf Lost in the Poem — Nepřipoutaný (2015≈2017)  

Jan Žamboch — Wolf Lost in the Poem (2015)

         Wolf Lost in the Poem — Nepřipoutaný (2015≈2017)  Jan Žamboch — Wolf lost in the poems (2015)                                             
δ       Toto dva roky staré EP (původně eponymní, postupně s přidávanými písněmi a ve finální podobě jako full album) získalo cenu Tais Awards/Harvest Prize 1. března 2016 v pražské Kavárně Potrvá. Ve skutečnosti, jak vyplynulo z osobního rozhodnutí Jana Žambocha, album je dnes ‘celovečerní’, obsahuje deset písní. Jeho konečná podoba je výtvarně velmi povedená, obsahuje dva linoryty a plakát. V současné době se dotáčí ve Střešovickém studiu Jámor s Ondřejem Ježkem. Měl v plánu udělat artefakt, krásný nelepený papírový obal pro nosič, což teď všichni šťastní majitelé vidí sami. ‘Koš letního ovoce’ je tedy v dohledu. Ale už i v tomto oceněném, minulém a menším rozsahu dává nahlédnout do světa žen, jejich osudů, potenciálu, terénu, ve kterém se pohybovaly ve své době. Je věnováno básnířkám a jejich sbírkám básní, které zasáhly srdce, ovlivnily a inspirovaly Jana Žambocha. Čte ženskou poezii rád, protože je jiná, prostě dává vyniknout jiným světům. Od jeho skutečné podoby jsme v proudu času už velmi, velmi blízko, je ve dveřích... Pod tíhou některých básní musel napsat Honza pár veršů. A dal si za úkol je rychle, spíše intuitivně zhudebnit. Sem tam, něco... z toho nahrát, je pouze prostředkem, ne cílem samotným. Držte palce! PS: moc veselo tu nebude...
Location: Vsetín, Czech Republic
Album release: 2015 / March 21st, 2017
Record Label: Tranzistor
Duration:     53:54
Tracks:
01 — Emily (pro Emily Dickinson)     2:20
•   Četl jsem výběr přeložených básní v knize A básníkem být nechci (překlad Jiří Šlédr, vydalo Argo 2006) a byl ztracený. Jak hebce šito k sobě a kolikrát karmínovou nití! Text pro Emily za mne vypadl jako kámen do hlubiny.
02 — Hlad (pro Annu Barkovovou)     6:12
•   K několika překladům básní Anny Barkovové jsem se dostal díky valašské překladatelce Radce Rubilina, žijící nyní v Jerevanu. Seznámení s poezií ruské básnířky z gulagu byl pro mne hodně silný zážitek. Kdo ví, které z jejích veršů ji držely na živu. Možná všechny.
03 — Nepřipoutaný [pro Justynu Bargielskou]     4:05
•   Tak dlouho jsem chodil s jednou básnickou sbírkou Justýny Bargielské do parku, až jsem tam jeden večer skončil pod korkovníkem na trávě, přikovaný verši k obloze...
04 — V Habrech [pro Claru Janés]     5:32
•   Clara Janés a Vladimír Holan... Osudový muž, osudová žena... Skrz poezii lze k sobě prolézt dírami v čase a vzdálenosti a dotknout se navzájem, mluvit spolu... Oféliin hlas je příběh, ve kterém se může najít mnoho osudových žen a osudových mužů. Zasáhl mne, tušil jsem se v něm, díky za něj! 
05 — Co když  [pro Bronislawu Wajs]     6:15
Bronislawa Wajs byla cikánská básnířka, využitá i zatracená jak svými, tak i gadžem. Dostal jsem se k několika překladům její poezie v polštině. Něco málo je i v češtině. Velmi silné. Její příběh a film Papusza nejsou o nic méně naléhavé.
06 — Rty [pro Tsering Woeser]     4:17 
07 — Prodrat se [pro Vilja~Tuulia Huotarinen]     5:31
08 — Spasíba [pro Marinu Cvětajevovou]     4:18
09 — Na hraně [pro Marceline Desbordes — Valmore]     5:53
10 —  Dochvět [pro Joyce Mansour]     5:31
δ    Divoký básně Joyce Mansour se mnou pěkně zamávaly.  Číst si je ve vlaku je nebezpečný.  Budí v člověku zvěř a cestovat pak s ní, navíc napnutý jako pianová struna v kupé plným studentek, je jízda pro dobrodruhy.  Hltal jsem stránky, hltal vůně,  hltal zvuky a bylo mi jako pianu, na kterým někdo zahraje všechny klávesy a nechá otevřenej pedál.
Credits:
δ    Wolf Lost in the Poem hudba
δ    Wolf Lost in the Poem interpreteur
δ    Ondřej Ježek mastering (Studio Jámor)
δ    Jirka Libánský návrh a realizace obalu
δ    Dorka Čančíková ilustrace v bookletu
δ    Nahráno během let 2015 a 2016 ve vlčí noře.                                                                        δ   
   O svém hudebním sólo projektu Wolf lost in the poem, který je věnován ženám básnířkám, Jan Žamboch píše na profilu Soundcloud:
•   “Z šáší vnitřních pustých lesů občas vykoukne vlčí čumák aby si čuchl ke sbírce ženské poezie… A to všechno jen proto, aby byl na několik dní a nocí beznadějně ztracen a nenašel klid, dokud drápy nevyryje, dokud hrdlem nevyvyje do mlhy zprávu o setkání s těmi nádhernostmi, šílenostmi, hrůzami a krásami, které ženy básnířky do svých poezijních světů zaklely… Proč to dělá? Protože musí! Protože žije! Protože srdce!”
•   Na svých sólo koncertech Jan také hrává instrumentální skladby z alba Guitar & Forest, které byly nahrány v průběhu jednoho roku v různých lesích a to včetně ambientních zvuků přírody, které vozí sebou.
Soundcloud: https://soundcloud.com/wolf-lost-in-the-poem (soubor smazán) !!!
Website: http://www.zambosi.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/zambosi
Twitter: https://twitter.com/zambosi
YouTube: https://www.youtube.com/user/zambosi
Facebook: https://www.facebook.com/zambosi
Nepřipoutaný
I v tichu
A absolutním soustředění
Se dá narazit
Na tvoje myšlenky
Ve stošedesátikilometrový rychlosti
V čelním střetu
Chodit si číst
Večer ven
Tebe
Je hazard
Protože potom
Zas ty sanitky jak sněžný sovy
Co lítaj jinudy
A dlaně plný skla
Co v šeru nevytaháš
Jen to tak
Skřípne o papír
Co zbývá
Zbývá lehnout kosům na operační sál
S rozpřaženýma rukama
A potom poslouchat ty kecy
O tom že čtu
Tvoje básničky
Nepřipoutaný
Brána Trojzemí: http://www.branatrojzemi.cz/page.aspx?zaz=260-4242 /Happy Season: http://www.happyseason.cz/report-zamboch-karas-excelent-pub.html / http://www.pnky.sk/kultura/folkovy-spevak-jan-zamboch-predstavi-v-ziwelli-svoj-novy-album/                         

Jan Žamboch — Wolf lost in the poems (2015≈2017)