Juliana Hatfield — „Blood“ (May 14, 2021)

USA FLAG                                                                                       Juliana Hatfield — „Blood“ (May 14, 2021)
⊆⊕⊇  Juliana Hatfield na svém nejnovějším albu Blood nevidí nic jiného než krutou dobu. Dokonce i obálka (nakreslená žena potápějící se s rukama roztaženýma doširoka, jak jí chrlí krev z loupaných loktů) ukazuje, jak veteránská rockerka vzala toto téma a běžela s ním. Tam, kde Pussycat vrhla kritiku přímo na opovrženíhodné chování Donalda Trumpa v přítomnosti žen, nejnovější deska zkoumá jednoduše všechno, co cítila, že by se mohlo týkat krve.
⊆⊕⊇  „The Shame of Love,“ pomáhá album otevřít se světlejší notou se statickými a drtivými kytarami. Píseň zobrazuje cyklus návratu ke vztahu, který pravděpodobně z nějakého důvodu nefungoval. „I crash another new car/ You gather me up/ Feel where I’m broken/ Put pressure on those parts,“ zpívá v jednom ze zvláště kreativních textů na albu.
⊆⊕⊇  Hatfield je přisouzena většina práce, vložené do projektu. Od kláves a bubnování až po všechny kytary zpívala, psala, produkovala a hrála v každé skladbě. Tento osobní kontakt je patrný ve skladbách jako „Nightmary“, psaných jako jeden dlouhý verš, kde kritizuje světové vůdce a kapitalistické myšlení, aby je konzumovali, dokud nezůstane nic. „Celý svět je ovládán fašistickými kriminálníky,“ zpívá jedno z nejpolitičtějších prohlášení na albu. A to bude s tebou držet až do konce.
⊆⊕⊇  „Vždycky ráda vymýšlím melodie a pak se snažím zapasovat do nich slova ... Na každém albu vždy najdu místa, kde bych mohla použít mellotronové flétny a struny, protože tyto zvuky jsou pro mě tak krásné. Jsou pěkným kontrapunktem k poškozenému lyrickému obsahu.“
⊆⊕⊇  Weird is the ninetenth studio album by American singer~songwriter Juliana Hatfield. Formerly of Blake Babies, the eclectic singer~songwriter graced MTV while retaining her D.I.Y. ethos with spry, girlish story~songs.Her band the Juliana Hatfield Three, in 1993. ©Gie KnaepsBorn: July 27, 1967, Wiscasset, Maine, U.S.
Instruments: Vocals, guitar, bass guitar, drums, keyboards
Album release: May 14, 2021
Record Label: American Laundromat Records
Duration:     33:40
Tracks:
01. The Shame Of Love   4:48
02. Gorgon   3:47
03. Nightmary   2:55
04. Had A Dream   2:57
05. Splinter   2:58
06. Suck It Up   3:11
07. Chunks   3:06
08. Mouthful Of Blood   3:07
09. Dead Weight   3:33
10. Torture   3:08

Review
⊆⊕⊇  Over the past four years, Juliana Hatfield has kept fans engaged and intrigued as she oscillates between impassioned original releases (Pussycat, Weird) and inspired covers collections (Juliana Hatfield Sings Olivia Newton~John, Juliana Hatfield Sings The Police). This year she returns with her latest album of originals, Blood, out May 14, 2021.
⊆⊕⊇  Her 19th solo studio album takes a deep dive into the dark side with a lens on modern human psychology and behaviour. “I think these songs are a reaction to how seriously and negatively a lot of people have been affected by the past four years,” says Juliana. “But it’s fun, musically. There’s a lot of playing around. I didn’t really have a plan when I started this project.”
⊆⊕⊇  With the pandemic limiting studio safety and availability, Juliana took the opportunity to learn to record at her Massachusetts home with recent collaborator Jed Davis assisting from Connecticut. “Usually I work in a studio,” explains Juliana. “I did more than half the work in my room — with Jed helping me to troubleshoot the technology, and helping with building and arranging some of the songs~and then I finished up with additional overdubs and mixing with engineer James Bridges at Q Division Studios in Somerville, MA.”
⊆⊕⊇  The first single, “Mouthful of Blood”, is gritty and abrasive yet groovy and melodic. That duality is represented throughout Blood. It is eminently hummable and thought~provoking. Sophisticated but catchy. Challenging but danceable.
⊆⊕⊇  “I always love coming up with melodies and then trying to fit words into them — it’s like doing a puzzle,” says Juliana. “And I always find places to use the Mellotron flutes and strings, on every album, because those sounds are so beautiful to me. They are a nice counterpoint to the damaged lyrical content.”
⊆⊕⊇ https://americanlaundromatrecords.bandcamp.com/album/blood
Domenic Strazzabosco ∫ May 12, 2021, 12:01 am ∫ 
⊆⊕⊇ https://riffmagazine.com/album-reviews/juliana-hatfield-blood/ 
INTERVIEW ∫ Erin Osmon ∫ Tue 11 May 2021 10.30 BST:
⊆⊕⊇  https://www.theguardian.com/music/2021/may/11/juliana-hatfield-women-dont-know-what-to-do-with-anger-we-turn-it-on-ourselves
WEB: https://www.julianahatfield.com/
TW: https://twitter.com/julianahatfield
Label: https://www.alr-music.com/